YALAVO TİCARET VE SANAYİ ODASI ÜYELERİ İLE BİR ARAYA GELDİK

0

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, anayasa değişikliği referandumuna ilişkin,  “Anayasanın tamamını değiştirmiyoruz. Başlangıç ilkeleri yerinde duruyor. Başlangıç ilkelerine, cumhuriyeti kuran felsefeye sonuna kadar saygılıyız.” dedi.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası üyeleriyle Yalova Marina’daki restoranda bir araya gelen Özlü, referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa paketinin sınırlı bir paket olduğunu, 18 maddeden oluştuğunu belirten Özlü, şunları söyledi:

“Bakın, anayasanın tamamını değiştirmiyoruz. Başlangıç ilkeleri yerinde duruyor. Başlangıç ilkelerine, cumhuriyeti kuran felsefeye sonuna kadar saygılıyız. Artık Türkiye’de cumhuriyetten başka bir rejim tartışılmıyor. Bu tartışma 1923’te bitti. Bu tartışma, 1923’te bittiği gibi, cumhuriyet de artık asla ve kata bir tartışma konusu değil. Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunacağız. Bu, bir rejim meselesi değildir. Biz sadece mevcut sistemi savunmuyoruz. Mevcut sistemi değiştirmek istiyoruz. Mevcut bir sistem ve bir de bizim önerdiğimiz bir sistem var.”

“Sistemin ayarı bozuldu”

Özlü, mevcut sisteme rağmen AK Parti’nin çok sayıda mega projeye imza attığını vurguladı.

“İşte az önce gelirken geçtik. Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, otoyollar, bölünmüş yollar ve saire.” diyen Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok sayıda mega projeyi hayata geçirdik ama inanın, bütün bunları sisteme rağmen yaptık. Mevcut sistemin zorluklarına rağmen yaptık. Mevcut sistem baba ile oğlu karşı karşıya getirebilecek bir sistem. Baba cumhurbaşkanı, oğul başbakan olsa karşı karşıya gelirler çünkü bu sistem aslında Türk milletinin, bizim milletimizin kültürüne, yapısına çok da müsait olmayan bir sistem. 2007’deki referandumla zaten zor çalışan sistemin ayarı bozuldu. Düşünün, halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı, yine halkın seçtiği bir başbakan var. İkisi de halktan yetki alıyor, ikisi de güçlü.

Şu anda yaptığımız, ayarı bozulan sistemi tekrar düzenlemek, pratik, hızlı çalışabilir hale getirebilmek.”

“FETÖ denilen yapı, yargı sistemimizin ayarını bozmuştur”

Anayasa değişikliği maddeleriyle ilgili eleştirilere de değinen Özlü, her maddeden bir şeyler çıkarılmaya çalışıldığını söyledi.

Özlü, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bakın, bu 18 maddeden sadece bir tanesi bile bu referandumda ‘Evet’ demek için yeterli. Şimdi düşünün, ilk maddesi ne diyor? ‘Yargı bağımsız’, ilave ediyorum, ‘tarafsız olacak.’ Değerli arkadaşlar, ‘Yargı taraflı olacak’ diyebilir miyiz? Yargının elbette tarafsız olması lazım. Peki, bu nereden çıktı? Bakın, hatırlayın, Türkiye’de çok davalar görüldü. Yine yargı sürecinin nasıl zedelediği, tahrip edildiği, ayarlarının bozulduğunu hep beraber gördük.

FETÖ denilen yapı, yargı sistemimizin ayarını bozmuştur. Dolayısıyla aslında bu pakette ayarı bozulan yargı sistemimizin de tekrar yerine oturtulmasını amaçlıyoruz.”

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’ı da ziyaret eden Özlü’ye, AK Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak da eşlik etti.

Comments are closed.