TÜRKİYE-MACARİSTAN 3. YÜKSEK DÜZEYLİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ KONSEYİ TOPLANTISI

0

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı Çankaya Köşkü’nde  törenle karşıladı.
Törende Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan hazır bulundu.

 

Tören Taburu’nu “merhaba asker” diyerek selamlayan Macaristan Başbakanı Orban, daha sonra Başbakan Yıldırım ile baş başa görüşmeye geçti. Görüşmenin ardından Türkiye-Macaristan 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısı yapıldı.

 

Türkiye ve Macaristan diaspora alanında işbirliği yapacak

 

Başbakan Binali Yıldırım ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın başkanlık ettiği Türkiye-Macaristan 3. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kapsamında iki ülke arasında diaspora alanında işbirliği mutabakatı imzalandı.

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Türkiye ve Macaristan, diaspora alanındaki işbirliği politikalarını geliştirmek için imzalanan mutabakat ile stratejik öneme sahip diaspora politikalarında tecrübe paylaşımında bulunacak.

 

Diasporaların yaşadığı benzer sorunlara birlikte çözüm üretilmesi, dost ülkeler arasında dayanışmanın tesisi ve ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla imzalanan mutabakatla, diaspora konularında karşılıklı güvene dayalı ortak politikalar yakın işbirliğiyle geliştirilecek.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde sayısı altı milyona ulaşan diasporası olan Türkiye, yurt dışında yaşayan vatandaşlarının kimliğini, kültürünü ve değerlerini koruyacak, onları bulundukları ülkelerde aktif bireyler haline getirecek ve ana vatanlarıyla aidiyetlerini devam ettirmelerine katkı sağlayacak önemli faaliyetler gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar aynı zamanda, tarihsel ve kültürel bağlara sahip kardeş topluluklarla ilişkilerin güçlendirilmesini de kapsıyor.

 

Vatandaş diasporasının büyük çoğunluğu Avrupa ve ABD’de bulunan Macaristan da son yıllarda diaspora alanında çalışmalara ağırlık vererek, ekonomik göçle farklı ülkelere yayılan Macaristan vatandaşlarının kendi ülkelerinin gelişimine katkı sağlamaları ve ülkeleriyle bağlarını korumaları amacıyla çeşitli projeler yürütüyor.

 

Öte yandan resmi ziyaret için Türkiye’ye gelen Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü mihmandarlık ediyor. Konuk başbakanı Esenboğa havalimanında karşılayan Bakan Özlü, Ankara’daki resmi temaslarında da kendisine eşlik etti.

Comments are closed.