TÜRKİYE 1. ULUSAL ÜNİVERSİTELER PATENT YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türk Patent ve Marka Kurumunda Türkiye – 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışmasının ödül törenine katıldı. Bakan Özlü burada yaptığı konuşmaya, ödül alan gençleri tebrik ederek başladı.

“Bugün ayrıca, bildiğiniz gibi, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü. 2001 yılından itibaren, 26 Nisan tarihini, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutluyoruz” diyen Bakan Özlü, “Bu özel günün, şu anda dünyanın farklı ülkelerinde, eş zamanlı olarak çeşitli etkinliklerle kutlandığını biliyoruz. Ancak gerçekleştirilen bu programlar içerisinde, bizim ödül törenimizin ayrı bir yeri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zira bizim programımızın ana aktörü ve bileşeni, gençlerimiz ve onların ortaya koyduğu başarılı çalışmalardır. Gençlerin olduğu her yerde heyecan vardır, dinamizm vardır ve geleceğe dair büyük umutlar vardır. O bakımdan Türkiye’nin Dünya Fikri Mülkiyet Günü kutlaması; bugünü değil, önümüzdeki 10 yılı, 20 yılı, 50 yılı hedefleyen bir kutlamadır” ifadelerini kullandı.

“Bu Yarışmaya Katılan Herkes Kazanmıştır”

Bakan Faruk Özlü sözlerine şöyle devam etti;

Patentle Türkiye Yarışmasını diğer yarışmalardan ayıran en önemli özellik şudur: Bu yarışma kapsamında üniversitelerimizde öğrenim gören lisans ve lisansüstü öğrencilerimiz; 2,5 aylık süre boyunca, bizzat patent başvurusu yaparak yarışmaya katılmışlardır. Yarışma kapsamında; 101 üniversitemizden toplam 518 patent başvurusu alınmıştır. Bu 518 başvurunun bir kısmı, birden fazla öğrencimiz tarafından yapılmıştır. Böylelikle; fikri mülkiyet sisteminin en zor aşamalarından biri olan patent başvurusu yapma konusunda, çok sayıda gencimiz, önemli bir tecrübe kazanmıştır. Bizim açımızdan yarışmanın en değerli sonucu budur. O bakımdan bu yarışmanın sonunda ödüle layık görülsün veya görülmesin, yarışmaya katılan herkes kazanmıştır. Zira yarışmaya katılan her bir öğrencimiz; CV’sine patent başvurusu yaptığını gururla yazabilecektir.

Bu itibarla, ülkemizin dört bir yanından yarışmaya ilgi gösteren, fikir üreten, teknik problemlere yeni çözümler geliştirerek patent başvurusu yapan tüm öğrencilerimize, teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum.”

“Türkiye’nin, Müşterisi Olmayan Metalar Üretmeye Ayıracak Lüksü ve Zamanı Yok”

“Kültürümüzde önemli bir yer tutan ‘Marifet iltifata tabidir’ sözü, her tarihi söz gibi, derin anlamlar içeren bir ifadedir” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü, “Ortaya konulan başarıları taçlandırmak, yeni ve çok daha büyük başarıların elde edilmesi için, olmazsa olmaz şartlardan biridir.

Öte yandan Türkiye’nin, ‘müşterisi olmayan metalar üretmeye’ ayıracak lüksü ve zamanı yoktur. Zaman, yüksek teknoloji zamanıdır. Yükte ağır, pahada hafif ürünlerle vakit kaybedemeyiz. Bu nedenle; yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli üretim için, ısrarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bakanlığımız; Ar-Ge faaliyetlerini ve bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan buluşları, desteklemeyi sürdürecek. Türk insanının önü açıldığında ve gerekli desteği aldığında, elde ettiği başarılar, sayısız örnekle sabittir. Biz hayatın tüm alanlarında olduğu gibi, yenilik üretme ve buluş yapma konusunda da insanımızın potansiyeline inanıyoruz. Örneğin; geçtiğimiz günlerde, İsviçre’de gerçekleştirilen Cenevre Uluslararası Buluş Fuarına katılan üç buluşçumuz, üç altın madalyanın yanı sıra, Jüri Özel Ödülünü almayı başardılar. Ben bu vesileyle üç buluşçumuzu tebrik ediyorum. Önümüzdeki günlerde, bu buluşçularımızı Bakanlığımızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağım” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin ‘Fikir Hazinesi’ Hızla Büyüdü”

Türkiye’nin, sınai mülkiyet alanında çok hızlı bir şekilde geliştiğine işaret eden Bakan Özlü şöyle konuştu;

“Bunu söylerken; son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başaran bir Türkiye’den bahsediyoruz.

Geçtiğimiz yılın başında yasalaştırdığımız Sınai Mülkiyet Kanunuyla, Türk Sınai Mülkiyet Sistemini, çok daha sağlam bir yasal temel üzerinde yükselmeye başlamıştır. Kanunun yasalaşmasını takip eden aylarda, kamu kesimi ve özel sektörün de katkısıyla, bir dizi yönetmelikle sistemin bütün aşamalarını, en ince ayrıntısına kadar büyük bir titizlikle kurguladık. Yeni Kanunun meydana getirdiği işbirliği ortamını değerlendirmeye devam edeceğiz. Bu anlamda 2017 yılı, son derece başarılı bir yıl olarak kayda geçmiştir. Türkiye’nin ‘fikir hazinesi’ hızla büyümüştür. Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen % 34’lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır. Öte yandan, uluslararası patent başvurularımızdaki %13’lük artış, firmalarımızın patent kapasitelerindeki artışın yanı sıra, zaman içindeki sınai mülkiyet vizyonlarının da genişlediğini göstermektedir. Patentlerin yanı sıra, marka, tasarım ve coğrafi işaret alanında yapılan başvuru, tesciller faaliyetler; Türkiye’nin fikri hazinesinin büyümesine katkı sağlamaya devam etmektedir.”

“2023 Yılı İçin Hedefimiz 23 Bin Patent Başvurusu”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;

“11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında, 2023 yılı için hedefimizi 23 bin patent başvurusu olarak belirledik. Bu hedefe ulaşmada, kilit role sahip olan sanayimizin ve üniversitelerimizin gerekli kapasiteye sahip olduklarından eminiz. Üniversitelerimizin ve işletmelerimizin bilgi ve farkındalık düzeyi arttıkça, sınai mülkiyet başvurularının da artmaya devam ettiğini göreceğiz.

Benzer şekilde, sayıları 1000’i geçen Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerimizin, yakın zamanda, aktif birer sınai mülkiyet üretim merkezi haline geldiklerine, şahit olacağız. Türkiye’nin, sınai mülkiyet haklarından daha etkin bir şekilde yararlanmasını sağlamak için, yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde, Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda, ülkemizde sınai mülkiyet değerleme faaliyetleri yürütmek üzere, Türk Sınai Mülkiyet Değerleme, Mühendislik ve Danışmanlık Şirketini kurduk.

Bu şirket; Türkiye’de sınai mülkiyet değerleme kapasitesinin oluşmasına ve sınai mülkiyet haklarının ticarileştirilmesine, önemli katkılar sağlayacaktır.

Patentle Türkiye Yarışmasında, Jürimiz tarafından ödüle layık görülen tüm öğrencilerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. İkincisini gerçekleştireceğimiz yarışmamıza, tüm üniversitelerimizden çok daha fazla buluşun katılmasını bekliyorum.”
Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

Comments are closed.