DÜZCE YATIRIM KOORDİNASYON TOPLANTISINDA 182 PROJE ELE ALINDI

0

Düzce yatırım Koordinasyon toplantısı Ankara’da yapıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce milletvekilleri Fevai Arslan ve Ayşe Keşir, Düzce belediye başkanı Dursun Ay, Düzce il genel Meclisi başkanı Dursun Çakır, Düzce il Genel Sekreteri İsmail Sünlük, Düzce Ak parti il başkanı Hikmet keskin ile ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.

 

DÜZCE’YE İLİŞKİN 182 PROJE GÖRÜŞÜLDÜ

6 saat süren toplantıda Düzce’ye ilişkin 182 proje tek tek görüşüldü. Toplantıda 2017’de yapılan işler ele alınırken, 2018 yılı ile ilgili de planlama yapıldı. Bu kapsamda sağlık, eğitim ve spor yatırımlarına 2018 yılında ağırlık verilmesi kararı alındı. Bu bağlamda Düzce Stadyumu’nun yapılması, ilçelere gençlik merkezleri kurulması, ilk ve orta öğretimde tekli eğitime geçilmesi için yapılması planlanan okullar, sağlıkla ilgili ise Çilimli ve Akçakoca devlet hastaneleri yapımı Düzce’nin yatak kapasitesinin artırılması konuları gündemin önemli başlıkları arasında yer aldı.

 

Toplantıda Düzce’nin sanayi şehri olması hedefleri doğrultusunda; 2018 yılı sonunda Düzce Sanayi fiziki altyapısının bitirilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda Akçakoca ihtisas OSB, kamulaştırma kararı alınan Çilimli OSB ve Gümüşova OSB genişleme alanında altyapı çalışmalarının önümüzdeki yılın sonuna kadar bitirilmesi hedeflendi.

 

Düzce’nin bilim ve teknoloji kenti olması hedefleri doğrultusunda ise Teknoparkın bitirilmesi ve Düzce Bilim Merkezi gündeme alındı.

 

Toplantıda Düzce’de doğal gazın yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalara hız verilmesi de kararlaştırıldı. 

 

Diğer taraftan toplantıda alınan karar gereğince Düzce’nin turizm değerleri de ön plana çıkarılacak. İPA projesi kapsamında Düzce’nin yaylaları, şelaleleri, Konuralp’taki Ceneviz kalesi gibi kültürel değerler ön plana çıkarılacak. Böylece Düzce turizmde de marka şehirlerden biri olacak.

 

Öte yandan Düzce Sanayi Sitesi de Düzce belediyesi öncülüğünde taşınacak. Taşınacak yerle ilgili milli emlakdan yer tahsis işlemleri yapıldı. Böylece Düzce Sanayi çalışanları, daha modern geniş ve temiz alanlarda, teknolojik ortamlarda üretim yapma fırsatına sahip olacaklar. 

 

Diğer yandan Efteni gölü, Yenivakıf gölü, Asar deresi üzerindeki 6 (altı) taşıt ve 2 (iki) yaya köprüsünün ihalesi ve Kanal Kaynaşlı projesi ihalesi ile Çilimli ve Yığılca dere ıslah ihalelerinin de yapıldığı açıklandı.

 

Akçakoca’ya yat limanı projesinin ise 2018 yatırım programına alınması kararlaştırıldı.

Comments are closed.