BAKAN ÖZLÜ,ULUSLARARASI MARBLE MERMER FUARINDA

0
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ham maddesi ithalata dayalı olmayan ürünlerin ihracatını desteklediklerini belirterek, “Özellikle mermer Türkiye’de çıkan ve kendi işçilerimizin işlediği bir ürün olması sebebiyle ithalata dayalı olmayan bir ihracat kalemi, özellikle mermerle ilgili çalışan firmalarımızın performansı çok yüksek.” dedi.
Gaziemir ilçesindeki Fuar İzmir’de 23’üncü kez açılan İzmir Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nı (MARBLE) ziyaret eden Özlü, stantları gezdi, katılımcı firma yetkililerinden bilgi aldı.
Fuar gezisinin ardından gazetecilere açıklama yapan Özlü, Türkiye’nin önemli bir doğal taş ihracatçısı olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye’nin ihracatının yüzde 93,8’i sanayi ürünlerinde oluşuyor. Bunda mermer sanayimizin önemli bir payı var. Biz daha çok Türkiye’nin kendi kaynaklarından ortaya çıkan ürünlerin ihracatıyla ham maddesi ithalata dayalı olmayan ürünlerin ihracatını hedefliyoruz. Özellikle mermer Türkiye’de çıkan ve kendi işçilerimizin işlediği bir ürün olması sebebiyle ithalata dayalı olmayan bir ihracat kalemi, özellikle mermerle ilgili çalışan firmalarımızın performansı çok yüksek.” diye konuştu.
Özlü, fuarı çok beğendiğini ifade ederek, “Bugün bu fuarda gördüğümde daha çok doğudaki ülkelere ihracat bağlantıları olmuş. Güzel bir fuar geçtiğini belirtti arkadaşlar, fuarın gelecek yıl daha başarılı bir şekilde devam etmesini temenni ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Comments are closed.