BAKAN ÖZLÜ, TOKAT ESNAF SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ’Nİ̇N YENİ BİNASINI AÇTI

0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Tokat Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yeni hizmet binasının açılışına katıldı.

Bakan Özlü burada yaptığı konuşmasına, “Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, cesaretin, yiğitliğin ve çalışkanlığın sembolü Tokat’ta, sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Evliya Çelebi’nin, “Âlimler ve Şairler Şehri” diyerek övdüğü, tarihimizin en büyük komutanlardan biri olan Gazi Osman Paşa’nın memleketinde, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum” sözleriyle başladı.

Küçük esnafın kredi ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin, ticari hayata canlılığı ve devamı açısından, son derece hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan Özlü, “Bu önemli merkez, inanıyorum ki, Tokat’ta da esnafımıza nefes aldıracak, şehrin ticari hayatının canlı kalması için önemli katkılar sunacaktır. Esnaf Kefalet Kooperatifinin, Tokat’a hayırlı olmasını, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza hayırlı, helal ve bol kazançlar getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

 

“ESNAFLARIMIZ, SADECE EKONOMİMİZİN DEĞİL, SOSYAL HAYATIMIZIN DA OMURGASIDIR”

“Ülkemiz, her anlamda büyük bir dönüşümden geçti, geçmeye de devam ediyor” diyen Bakan Özlü, “Türkiye olarak, büyük hedeflere doğru yol alırken, o yolun önündeki engelleri kaldırarak bugünlere geldik. Yolumuzu; sadece hedeflerimiz açmadı.  Aynı zamanda sahip olduğumuz değerlere, potansiyelimize ve milletçe taşıdığımız ruha güvendik. O yüzden; pek çok ülke ekonomik krizlerle boğuşurken, biz büyümeye devam ettik. Bir yandan büyük projelere, büyük yatırımlara imza attık” şeklinde konuştu.

Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; “Diğer yandan; güçlü esnafın, güçlü ekonominin teminatı olduğunun bilinciyle, küçük büyük demeden, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın omuzlarındaki yükü kaldırmaya çalıştık.

Çünkü biliyoruz ki; esnaflarımız, sadece ekonomimizin değil, sosyal hayatımızın da omurgasıdır.

Ekonomi dünyasında tüm kurallar değişip, rekabet çok daha acımasız hale gelirken; esnaf ve sanatkârımızı bu acımasız rekabet ortamında, korumak için çalıştık.”

 

“2002 YILINA KADAR KULLANDIRILAN TOPLAM KREDİ MİKTARI 153 MİLYON LİRA İKEN, SON 15 YIL İÇERİSİNDE 81 MİLYAR LİRA KREDİ KULLANDIRDIK”

Bu çerçevede, esnaf ve sanatkârlarımıza rahat nefes aldıracak yasal düzenlemeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Faruk Özlü, “Krediler noktasında, tarihi iyileştirmeler gerçekleştirdik.  Esnaf ve sanatkârımızın kredi faizi yüzde 47 iken, yüzde 5’lere kadar indirdik. Ticaret erbabımıza, KOBİ’lerimize destek ve teşviklerin yanında, iş modellerini geliştirmeleri için her türlü desteği sağladık. Bugün burada açılışını yaptığımız, Esnaf Kefalet Kooperatiflerini de etkinleştirdik. Esnaf Kefalet Kooperatifleri; esnafımızın imdadına yetişen bir merkez haline geldi. 2002 yılına kadar kullandırılan toplam kredi miktarı 153 milyon lira iken, son 15 yıl içerisinde, 1,5 milyon Esnaf ve Sanatkârımıza, kooperatiflerimiz kefaletiyle, 81 milyar lira kredi kullandırdık” dedi.

Bu genel tablonun Tokat için de geçerli olduğunun altını çizen Bakan Özlü,  “Tokat ili ve İlçelerinde, 2003 yılından itibaren, son 15 yıl içerisinde 274 bin Esnaf ve Sanatkârımız,1,3 milyar TL kredi kullanmış durumda.  Bu güzel tabloda; Esnaf kefalet Kooperatiflerinin katkısını da görmezden gelemeyiz. Bin yıllık ahilik geleneğinin ve yardımlaşmanın sembolü olan bu yapının, esnafımıza ve ülkemizin ekonomik hayatına katkısı, son derece büyüktür” ifadelerini kullandı.

 

“YENİ SİSTEM İLE ÜLKEMİZ ÇOK DAHA İSTİKRARLI BİR YAPIYA KAVUŞACAK”

2002 yılında, bir esnafın attığı yazar kasa ile açığa çıkan ekonomik kriz günlerini hatırlatan Bakan Özlü, sözlerine şöyle devam etti;

“Çok şükür o günler geride kaldı. 2002 yılında 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye, bugün 170 milyar doları hedefleyen bir ülke haline geldi. Onca badireye, iç ve dış çalkantıya rağmen ekonomimiz; istikrarlı büyümesini sürdürdü, bundan sonra da sürdürmeye devam edecek.

Çünkü ekonomi; güven ve istikrar ortamında büyür.

Herkes, bu güven ve istikrar ortamında yatırım yapmaktan çekinmez, işini, aşını büyütmek için çalışır.

24 Haziran’da yapılacak olan seçimler; bu yönde atılan önemli bir adım olacak. Yeni sistem ile ülkemiz çok daha istikrarlı bir yapıya kavuşacak, tüm belirsizlikler ortadan kalkacak.”

 

“TÜRK EKONOMİSİ GÜÇLÜ VE İSTİKRARLIDIR”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;

“Seçimlere, belirsizlik ortamı olarak bakmak yanlıştır. Ayrıca; seçimleri bahane ederek, seçimleri fırsat bilerek, ekonomimiz üzerinde spekülasyon yapılmasına, asla izin vermeyeceğiz. Türk ekonomisi güçlü ve istikrarlıdır.Seçim atmosferi boyunca da güçlü olmaya, istikrarını korumaya devam edecektir.

Bu vesileyle; açılışını yaptığımız,Tokat Esnaf Kefalet Kooperatifinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

 

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

Comments are closed.