BAKAN ÖZLÜ ŞEHİT YAKINLARI VE YETİMLERLE İFTAR YAPTI

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Günümüzde İslam dünyası çeşitli nedenler ve karmaşalarla, çatışmalar, savaşlar ve yıkımlarla boğuşmakta ve bu durum coğrafyayı adeta yetimler üreten bir merkeze dönüştürdü. Bu durumu görmek son derece elem ve üzüntü vericidir.” dedi.

 

Düzce Belediyesinin şehit yakınları, gazi ve aileleri ile yetimler için kentte bir otelde düzenlediği iftar programına katılan Özlü, burada yaptığı konuşmada, mübarek ramazan ayının bu 15. gününde aynı iftar sofrasını paylaşmaktan büyük huzur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

 

Birçok iftar daveti aldığını fakat ramazanın ruhuna, İslam’ın buyruklarına en uygun tercihin bu akşam buraya katılmak olduğunu vurgulayan Özlü, “Diğer tüm programlarımı iptal ederek sevinçle aranıza katıldım. Sevgili kardeşlerim, bugünü önemli kılan bir husus daha var. İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri· Bakanları 2013 yılında aldıkları bir kararla, her ramazan ayının 15. gününü ‘İslam Dünyası Yetimler Günü’ olarak ilan etmişlerdi. Yüce dinimizin üzerinde hassasiyetle durduğu yetimler konusunda böyle bir farkındalık günü için özellikle bereketli ramazan ayının ortasının belirlenmesi ise son derece mani·dar ve yerindedir.” dedi.

 

“Biz Müslümanlar, ramazan ayının başlangıcının rahmet, ortasının bağışlanma, sonunun ise kurtuluş olduğuna inanırız.” diyen Özlü, şöyle konuştu:

“Yetimlerimiz için de ayrıca bir umut anlamı taşır hale gelen ramazan ayımız kutlu, mübarek olsun. Yeti·m olarak doğmak, ya da sonradan yeti·m kalmak hiçbirimizin iradesine bağlı bir durum değildir. Bu tamamıyla yüce Allah’ın bir takdiridir. Yaş sınırı belirlemezsek ve Allah’ın sıralı ölüm nasip etmesi halinde esasen insanların hepsi yaşamının bir bölümünde yetimliği· ve öksüzlüğü mutlaka tadar. Tabii ki, yeti·m dendiğinde bizler bakıma ve ilgiye muhtaç oldukları yetişme ve büyüme dönemlerinde babasız ya da ailesiz kalmış yavrularımızı anlamaktayız. Kendisi de güzide bir yetim olan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed ve yüce kitabımız Kuran’ın yetimler ve hakları konusundaki buyrukları o kadar kesindir ki, atalarımız bu nedenle tarihin her döneminde dinimizin ve öngördüğü medeniyetin zorunlu bir cüzü olarak bu hususu değerlendirmişlerdir.”

 

“İslam coğrafyası yetimler üreten bir merkeze dönüştürüldü”

 

İslam ülkelerinde yaşanan iç savaş ve kargaşalarının birçok çocuğun yetim kalmasına sebep olduğuna vurgu yapan Özlü, “Günümüzde İslam dünyası çeşitli nedenler ve karmaşalarla, çatışmalar, savaşlar ve yıkımlarla boğuşmakta ve bu durum coğrafyayı adeta yetimler üreten bir merkeze dönüştürdü. Bu durumu görmek son derece elem ve üzüntü vericidir. İyiliği·, güzelliği, doğruluk ve barışı temel alan İbrahimi dinlerin doğduğu bu kadim topraklarda, maalesef güç ve çıkar kavgalarının yanı sıra dış etkiler sebebiyle her yeni bir gün onlarca çocuk yeti·m kalmaktadır. Kızılay’ımız, bazı sivil toplum örgütleri· ve yardım kuruluşları yetimlere kucak açabilmek için ellerinden geleni· yapıyor olsalar da, bölgede kalıcı barışı sağlayacak rasyonel adımlar atılmadıkça bu sorunu çözebilmek mümkün görünmemektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Yetimler hakkında Türkiye’de birçok çalışma yapıldığının altını çizen Özlü, şunları kaydetti:

“Yetim yavrularımıza ilişkin çalışmalar konusunda ülkemize baktığımızda ise özellikle son 15 yılda tarihsel geleneğimize ve medeniyet kodlarımıza yaraşır seviyelere ulaştığımızı görebiliriz. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın yürüttüğü projeler dünya ölçeğinde örnek teşkil etmektedir. Bu başarılarda milletimizin sahip olduğu derin vicdani, insani ve İslami karakter başrol oynamaktadır. Devletimiz bir şekilde korunmasız kalmış yavrularımızın her türlü ihtiyaçlarını giderip, talim ve terbiyelerini güvence altına alırken, yani  babalık görevini en iyi şekilde yapmaya çalışırken, öte yandan halkımız gösterdiği şefkat, sevgi, ilgi ve duyarlılıkla çocuklarımıza adeta ana kucağı sıcaklığı sunmaktadır.”

 

Bakan Özlü, yetimler için daha yapacak çok işleri bulunduğu ifade ederek, “Bu konuda tüm toplum kesimlerine, hatta tüm ailelerin üzerine sorumluluklar düşmektedir. Yetim yavrularımızı daha çok ziyaret etmeli, yetim dostu aileler olarak onlar sahiplenmeli, çocuklarımızla arkadaş, dost olmalarını sağlamalı ve kendi yavrularımıza gösterdiğimiz sevgiyi onlara da sunmalıyız. Bir değil onlarca ailelerinin, yüzlerce kardeşlerinin olduğu duygusunu onlara hissettirmeliyiz. Yetimler bize Allah’ın emanetleridir. Yetim gülerse, dünya güler. İslam Dünyası Yetimler Gününüzü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

İftar programına, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Düzce milletvekilleri Fevai Arslan ve Ayşe Keşir, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün, Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Deniz, Jandarma Alay Komutanı Yılmaz Özdemir, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, şehit aileleri, gazi ve yakınları ile yetim çocuklar katıldı.

Comments are closed.