MKEK VE TÜBİTAK SAGE ARASINDA İŞBİRLİĞİ

0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile birlikte TÜBİTAK SAGE ile Makine Kimya Endüstrisi Kurumu arasında düzenlenen Ar-Ge Projeleri İmza törenine katıldı.

Kırıkkale’de gerçekleşen İmza Töreninde konuşan Bakan Özlü, TÜBİTAK ile Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun yürüttüğü ortak projelerin; ülkenin stratejik çıkarları ve savunması açısından son derece önemli olduğunu ifade ederek; “Türkiye’nin köklü kurumlarının el ele vermiş olmaları; teknoloji odaklı büyüyen savunma sanayimiz için, ilham vericidir” dedi.

 

“Milli Savunmamız; Yeni Teknoloji Ürünler ve Yerli Sistemlerle Güçlenmeye Devam Ediyor”

 

Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti;

“Bugün sözleşmeleri imzalanacak olan projelerin her biri; Türk savunma sanayinin ulaştığı yüksek teknolojiyi göstermektedir. Milli savunmamız; yeni teknoloji ürünler ve yerli sistemlerle güçlenmeye devam etmektedir. Savunma Sanayimiz; ileri teknoloji yoğun bir sanayidir. Ar-Ge’ye ve İnovasyona en fazla ihtiyaç duyulan sanayi alanlarının başında, savunma sanayi gelmektedir. Bu anlamda; TÜBİTAK gibi köklü bir bilim kurumun; bilgisini, tecrübesini ve insan kaynağını, savunma sanayimiz için seferber etmiş olması, ülkemiz için büyük bir kazanımdır.”

 

“Savunma Sanayinde Parolamız; Teknolojik Üstünlüktür”

 

“Zor bir coğrafyada yaşıyoruz” diyen Bakan Faruk Özlü, “Yaşadığımız bu kadim coğrafya; ‘su uyur düşman uyumaz’ gerçeğini, bize defalarca öğretmiştir” diye konuştu.

Bakan özlü sözlerine şöyle devam etti;

“Bu nedenle; güçlü bir savunma sanayi, ülkemizin istikbali için olmazsa olmazımızdır. Her daim uyanık ve her daim dinamik bir savunma sanayi için; ülkemizin bütün kaynaklarını seferber ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Milli Savunma Bakanımızın bu konudaki hassasiyetini ve ortaya koydukları emeği biliyoruz. Biz de; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, savunma sanayimizin güçlenmesi için, bu sürece büyük katkı veriyoruz. Savunma sanayinde parolamız; teknolojik üstünlüktür. Bunu yaparken; yerli ve milli bir politikayı benimsiyoruz.”

 

 “Havada, Karada Ve Denizde; Yerli ve Milli Olmaya Yemin Ettik”

 

Son 15 yıl boyunca; başta savunma sanayi olmak üzere, birçok sektörde yerlilik oranını, istikrarlı bir biçimde artırdıklarının altını çizen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü; “2002 yılında % 18 olan yerlilik oranını, bugün % 70’e taşıdık. Her türlü kara savunma aracını, kendi imkânlarımızla tasarlamayı ve üretmeyi başardık. Havada, karada ve denizde; yerli ve milli olmaya yemin ettik. Bu kapsamda; KOBİ’lerimizin yetkinliğine inandık ve güvendik. Ülkemizin savunma ihtiyaçlarını karşılayan KOBİ’lerimize, önemli oranda destek olduk. Bu desteğin ve güvenin karşılığını almaya başladık. Yerli ve milli teknoloji seferberliğinde, özellikle KOSGEB’e, KOBİ’lerimiz tarafından proje yağıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında; Bakanlığımız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Aselsan ve Savunma ve Havacılık Sanayi İmalatçılar Derneği ve KOSGEB arasında bir protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında; KOSGEB aracılığıyla savunma sanayi odaklı KOBİ’lere 5 milyon liraya kadar destek vermeye başladık.” diye konuştu.

 

“Milli Duruşumuzu, Milli Silahlarımızla Güçlendireceğiz”

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;

“Siber güvenlik, haberleşme, uydu teknolojileri, savunma araç ve yazılımlarının, yerli ve milli imkânlarla üretimi konusunda; çok önemli mesafeler kaydettik. Savunma Sanayinde; kendi milli ve yerli unsurlarımızdan güç almaya devam edeceğiz. Milli imkânlarımızla ve kendi insan kaynağımızla ürettiğimiz silahların teknolojisi, dünyadaki örnekleriyle yarışacak. Milli duruşumuzu, milli silahlarımızla güçlendireceğiz. Bugün imzalanacak olan sözleşmelerin; Savunma sanayimizin teknoloji kabiliyetini artıracağına yürekten inanıyoruz. Sözleşmelerin; ülkemize, milletimize ve savunma sanayimize hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

 

 

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

Comments are closed.