0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile katıldığı Hilton-SA otelde düzenlenen Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri Töreni’nde, ödül alan kurumları ve şirketleri tebrik etti.

 

Bakan Özlü, iş insanlarının sadece Mersin’e değil tüm Türkiye’ye değer katan, örnek kişiler olduklarını belirterek, üretim ve istihdam seferberliğinde üzerlerine düşeni yaptıklarını söyledi.

 

Kentin, başta sanayi, ticaret, turizm ve denizcilik gibi birçok alanda potansiyel barındırdığını vurgulayan Özlü, bunların fırsata çevrilmesi konusunda iş insanlarına, girişimcilere ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü kaydetti.

Özlü, hükümet ve bakanlık olarak üreticilerin yanlarında olmaya ve işlerini kolaylaştırmaya devam edeceklerini ifade ederek, “Bizler tüm bu tecrübelerin ışığı altında etkin sanayi politikalarımızı belirliyoruz. Bilimi ve teknolojiyi, sanayi üretiminin odağına koymak için sayısız projeye, teşvik sistemine, desteğe, yasal düzenlemelere imza atıyoruz. Tüm bunları da sizlerin yakından takip ettiğinizi biliyorum.” dedi.

 

Mersin’e 5 müjde ile geldiklerini aktaran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, “Kentlere baktığımızda, limana entegre olmak büyük bir avantaj. Mersin, Türkiye’nin en büyük limanlarından birine sahip. Burada limana entegre bir Mega Endüstri Bölgesi kuracağız.” ifadesini kullandı.

 

Özlü, Mersin Valiliği ile imzalanacak protokolle kente bir “Bilim Merkezi ve Sanayi Müzesi” kazandıracaklarını belirterek, Ankara ve Bursa’dan sonra üçüncü “Model Fabrika”yı da yine Mersin’de kuracaklarını söyledi.

 

Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi kapsamında ilk merkezin de kente kurulacağını açıklayan Bakan Özlü, son müjde olarak yapımı planlanan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin komisyon kararının imzalandığını, Bakanlar Kurulu imzası aşamasına geçildiğini anlattı.

 

Konuşmaların ardından Elvan ile Özlü, ödül alan iş insanlarına ödüllerini takdim ederek, bir süre sohbet etti.

 

Törene, Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü de katıldı.

 

Bakanlar Elvan ile Özlü, kentteki programları kapsamında Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Sosyal Tesislerindeki Şişecam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni de gezdi.

 

Öğrencilerin yaptıkları çalışmaları inceleyen heyettekiler, gençlerle sohbet etti.

 

Comments are closed.