BAKAN ÖZLÜ, İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ ZİRVESİNE KATILDI

0

İnşaat Sektöründe Hedefimiz, Tüm Dünyadır”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sanayide yüksek teknolojiye, geçiş programı kapsamında gerçekleştirdiği toplantıların altıncısı inşaat malzemeleri sanayicileri temsilcileri ile İstanbul’da gerçekleşti.

24 Haziran Seçimleri Türk Ekonomisi Üzerinden Negatif Bir Etki Oluşturmayacak

Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayi Zirvesi adlı toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 24 Haziran’da erken seçimin yapılacağını belirterek, seçimlerin Türk ekonomisi üzerinde hiçbir biçimde negatif bir etki oluşturmayacağını vurguladı. Özlü şunları söyledi:

“Ülkemiz 24 Haziran tarihinde Seçime gidecek. Seçimlerin; ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İş dünyamızın ve sanayicilerimizin, şunu net olarak bilmelerini istiyorum: Seçimler, Türk ekonomisi üzerinde hiçbir biçimde negatif bir etki oluşturmayacaktır. Tam tersine; yeni Başkanlık ve Parlamento sistemiyle birlikte, Türk sanayisi ve ekonomisi, çok daha güçlü biçimde yoluna devam edecektir. Seçimlere, belirsizlik ortamı olarak bakmak yanlıştır. Ayrıca; seçimleri bahane ederek, seçimleri fırsat bilerek, ekonomimiz üzerinde spekülasyon yapılmasına, asla izin vermeyeceğiz. Türk ekonomisi güçlü ve istikrarlıdır. Seçim atmosferi boyunca da güçlü olmaya, istikrarını korumaya devam edecektir.”

“Amaç; ‘Ortak Akıl, Ortak Vizyon ve Ortak Strateji’ Belirlemek”

Bu toplantılardaki temel amacın; Türk sanayisinin dinamosu olan değişik sektörlerin temsilcilerini dinlemek, görüşlerini almak ve hep birlikte ‘ortak akıl, ortak vizyon ve ortak strateji’ belirlemek olduğunun altını çizen Bakan Faruk Özlü, “Dolayısıyla; sizlerin katkıları, hepimiz için son derece kıymetlidir. Ülkemizin Yüksek Teknoloji yolculuğunda, birbirimizi anlamak, uyum içinde hareket etmek ve somut çözümlere imza atmak istiyoruz” dedi.

“Türkiye; İnşaat ve Alt Sektörleriyle Birlikte, Dünyanın Parlayan Yıldız Ülkesidir”

“İnşaat sektörüne sadece bina, yol, baraj veya köprü olarak bakamayız” diye sözlerine devam eden Bakan Özlü, “Bu binaların, yolların, barajların, köprülerin arkasındaki mühendisliğe, insan kaynağına, teknolojiye, inovasyona; bir bütün olarak bakmak durumundayız. Bu yönüyle inşaat sektörü; çok sayıda alt sektörün ve farklı uzmanlık alanlarının toplamını temsil etmektedir. İnşaat alanındaki deneyimimiz; sınırlarımızı aşarak, tüm dünyada takdir gören bir yapıya kavuşmuştur. Türkiye; inşaat ve alt sektörleriyle birlikte, dünyanın parlayan yıldız ülkesidir” şeklinde konuştu.

“İnşaat Sektöründe Hedefimiz, Tüm Dünyadır”

“İnşaatta hedefimiz; ne sadece Balkanlar, ne sadece Ortadoğu, ne sadece Orta Asya’dır” diyen Bakan Özlü, “İnşaat sektöründe hedefimiz, tüm dünyadır. Türk inşaatçıları ve müteahhitleri; 5 kıtada, 100’den fazla ülkeye malzeme göndermekte, bayrağımızı dünyanın her yerindeki şantiyelerde gururla dalgalandırmaktadır” dedi.

“İnşaat Malzemeleri Sektörümüz, Dünya İhracat Sıralamasında 5’nci Sırada Yer Almakta”

95 Milyar dolar iç Pazar büyüklüğüne sahip olan inşaat malzemeleri sektörünün; 16,5 milyar dolarlık ihracatıyla, tüm sektörler arasında 3’ncü sırada olduğunu belirten Bakan Özlü, “İnşaat malzemeleri sektörümüz, dünya ihracat sıralamasında 5’nci sırada yer almaktadır. Sektörün ekonomimiz içindeki doğrudan payı %8, dolaylı payı ise, kendisine bağlı farklı sektörler ile birlikte %30 düzeyindedir. Türkiye, özellikle çimento, cam, mermer, seramik, inşaat demiri, demir-çelik inşaat aksamı ve ürünleri, boya, plastik ve alüminyum inşaat malzemeleri gibi ürünlerde; dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır” ifadelerini kullandı.

“İnşaat Sektörü, Stratejik Öneme Sahip, Lokomotif Bir Sektördür”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü sözlerine şöyle devam etti; “İnşaat sektörü, ülkemizde 2 milyonun üzerinde istihdam sağlayan, 200’e yakın yan sektörü destekleyen, stratejik öneme sahip, lokomotif bir sektördür. Bu nedenle; ekonominin genel eğilimleri, inşaat sektörünün gelişme hızı ile doğru orantılı bir seyir izlemektedir.”

“Kalite Ve Tasarım; Bu Sektörün Temel Dinamosudur. İnşaat Sektörünün; Kendi Dijital Dönüşümünü Gerçekleştirmesi Gerekmektedir”

“Tüm sektörlerde olduğu gibi; inşaat sektörünün de geleceği, teknolojik ve dijital dönüşümle doğrudan bağlantılıdır” diye sözlerine devam eden Bakan Özlü, “Kendini geliştirmeden, dünyadaki trendleri görmeden; inşaatın ve yan sektörlerinin ayakta kalması mümkün değildir. Teknolojinin ve dijital dönüşümün getirdiği fırsatları görenlerin geleceği, bugünlerden daha parlak olacaktır. İnşaat ve yapı malzemeleri sektörünün temelinde, kalite ve tasarım vardır. Kalite ve tasarım; bu sektörün temel dinamosudur. İnşaat sektörümüzde yer alan firmalar ve sanayiciler; kalite ile büyümek, tasarım ile fark oluşturmak durumundadırlar. İnşaat ve yapı malzemelerinde; tasarım hayat kurtaran bir role sahiptir. Köprüler, yollar, barajlar, evler, binalar inşa eden inşaat sektörünün; mutlak surette kendi dijital dönüşümünü gerçekleştirmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

“AR-GE ve Tasarımı Üretimin Merkezine Koyanlar, Her Koşulda Kazanırlar”

İnşaat ve yapı malzemeleri sektöründe, Ar-Ge ve Tasarım; dijital dönüşüm sürecinin anahtar kavramları olduğunu ifade eden Bakan Özlü, “Ar-Ge’ye ve tasarıma yatırım yapanlar, bu iki kavramı üretimin merkezine koyanlar, her koşulda kazanırlar. Yapılan araştırmalar; İhracat ile Ar-Ge harcamaları arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır. Yani Ar-Ge’ye yatırım yaptıkça, ihracat artmaktadır.  Sürdürülebilir ihracat için, Ar-Ge, Tasarım ve inovasyon zorunludur. İnşaat sektörümüzün ve özellikle inşaat alt sektörlerinin, daha fazla Ar-Ge ve Tasarım Merkezine ihtiyacı vardır. Ben, bu vesileyle, tüm firmalarımızı, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurmaya davet ediyorum. Ar-Ge’yi, külfet olarak görmeyiniz. Tam aksine; sizleri geleceğe taşıyacak, işlerinizi büyütecek en önemli aracın; Ar-Ge ve Tasarım olduğunu aklınızdan çıkarmayınız” dedi.

“Konut Alımı ve Tasarrufunu Teşvik Eden Politikalarımız Devam Ediyor”

“Türk müteahhitlerinin, mühendislerinin ve inşaat firmalarının yurt dışındaki itibarı; gelecek adına hepimizi memnun ediyor” diyen Bakan Özlü, “Ülkemizin coğrafi konumu; sektör oyuncuları için önemli fırsatlar sunuyor. Genç ve dinamik nüfusumuz; inşaat sektörü için doğal bir talep oluşturuyor. Kentsel dönüşüme olan yüksek talep, inşaat sektörünün orta ve uzun vadeli pozisyonunu güçlendiriyor. Hükümetimizin, konut alımı ve tasarrufunu teşvik eden politikaları devam ediyor. Komşu coğrafyalarımızdaki savaşlara ve istikrarsızlığa rağmen, ekonomimiz büyüyor. Tüm bunlar inşaat ve yapı malzemeleri sektörümüz için; bizleri memnun eden gelişmelerdir” ifadelerini kullandı.

Bugünkü İnşaat Sektör Zirvesini, Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programının önemli bir aşaması olarak gördüklerini belirten Özlü,”Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programına; tüm paydaşlarımızdan, tüm sektörlerimizden ve sanayicilerimizden, ciddi bir farkındalık ve katkı bekliyoruz. Türk ekonomisini güçlendirmenin anahtarının, güçlü özel sektörden geçtiğinin farkındayız. Dolayısıyla, kamu ve özel sektörü, birbirinin stratejik ortağı ve paydaşı olarak görüyoruz. Bu anlamda; kanun yaparken, mevzuat hazırlarken, destek paketleri oluştururken, teknik düzenlemeler yaparken, sizlerle birlikte, uyum içinde hareket etmek istiyoruz. Sizlerin fikirleri, önerileri, talepleri, eleştirileri ve değerlendirmeleri; hepimiz için son derece kıymetlidir. İnşaat Sektör Zirvesi’nin;  tüm paydaşlarımız için faydalı geçmesini diliyorum.” dedi.

 

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

Comments are closed.