BAKAN ÖZLÜ, EGE İŞ KADINLARI TOPLANTISINA KATILDI

0

“İçinde Kadın Emeği Yoksa, Hiçbir Başarı Hikayesi Yazılmaz”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “İçinde kadın emeği yoksa, hiçbir başarı hikayesi yazılamaz. Bu yüzden; bilimde, teknolojide ve sanayide, kadınlarımızın katkısı ile, sıçrama yapacağız” dedi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD) ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

   Bakan Özlü burada yaptığı konuşmasına şöyle başladı;“Kadınlarımızın iş dünyasında daha fazla yer almaları için gösterdiğiniz gayretten dolayı, Ege İş Kadınları Derneği’ni kutluyorum.

EGİKAD örneğinde olduğu gibi; sivil toplum çatısı altında örgütlenen kadınlarımızın, çok daha başarılı olacağına yürekten inanıyorum.

Bizler; iş dünyasında, siyasette, eğitimde, sanatta, sporda ve diğer tüm alanlarda, kadınlarımızın daha fazla ön planda olmasını, seslerini daha fazla duyurmalarını istiyoruz.”

“İçinde Kadın Emeği Yoksa, Hiçbir Başarı Hikayesi Yazılmaz”

“Bir ülkede kadınlar iş ve çalışma hayatında etkin değillerse, o ülkenin kalkınması, büyümesi, hedeflerine ulaşması mümkün olmayacaktır” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü şunları söyledi;“Sizlerin, bu kapsamdaki çalışmalarınıza, sonuna kadar destek veriyoruz. Özellikle; çalışma yaşamında, iş dünyasında ve üretimde, kadınlarımızın daha fazla yer almalarını istiyoruz.

Çünkü çalışma yaşamı; bir yandan kadınların üretkenliğini, saygınlığını, özgüvenini ve ekonomik özgürlüğünü sağlarken, diğer yandan toplumsal kalkınmamızı anlamında da vazgeçilmez bir zorunluluktur.

“İçinde Kadın Emeği Yoksa, Hiçbir Başarı Hikayesi Yazılmaz. Bu yüzden; bilimde, teknolojide ve sanayide, kadınlarımızın katkısı ile sıçrama yapacağız. Sizin Türk bilimine, teknolojisine ve sanayisine katkınız; ‘sözde değil, gerçek bir katkıdır’.”

 

“Türk Kadınları  ‘BUZULLARIN YENİ KÂŞİFLERİ’ Olarak, Bizleri Gururlandırıyor”

“Bakınız; biliyorsunuz 15 bin kilometre uzakta, Antarktika’da Türk Bilim Üssü’nü kuruyoruz” diyerek sözlerine devam eden Bakan Faruk Özlü; “Antarktika’ya 2. Seferimizi yaptık. Antarktika Bilim Seferimize, bir ‘kadın bilim insanı’, Doç. Dr. Burcu Özsoy liderlik ediyor. Türk kadınları ‘buzulların yeni kâşifleri’ olarak, bizleri gururlandırıyor” ifadelerini kullandı.

 

“23 Bin 190 Kadın, 22 Bin 800 Erkek Araştırma Görevlimiz Bulunuyor.. Yani; Genç Akademisyenlerde, Kadınlarımız Erkekleri Geçti”

 Bakan Özlü sözlerine şöyle devam etti; Yüksek Öğretim Kurulu’nun, bir hafta önce yayımladığı istatistikleri sizlerle paylaşmak istiyorum:

Ülkemizdeki üniversitelerde, toplam 158 bin akademisyen görev yapıyor.

Üniversite hocalarımızın 70 bini kadın, 88 bini erkek akademisyenlerden oluşuyor.

Yani, üniversite hocalarımızın % 45’ini kadınlar oluşturuyor.

Ülkemizde 7 bin 700 kadın profesör, gençlerimizi geleceğe hazırlıyor.

   Ayrıca; YÖK’ün istatistiklerinde, hepimizi çok memnun edecek önemli bir ayrıntı daha var.

Buna göre; ülkemizde 23 bin 190 kadın araştırma görevlimiz bulunuyor.

Erkek araştırma görevlisi sayısı ise; 22 bin 800.

Yani; genç akademisyenlerde, kadınlarımız erkekleri geçti.

Bunun anlamı; gelecek 5-10 yıl içinde, kadınlarımız, Türk akademi dünyasına mühürlerini vuracaklar.”

 

“Girişimci Kadınlarımıza, Pozitif Ayrımcılık Yapıyoruz”

   Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, bağlı kuruluş KOSGEB vasıtasıyla, girişimcilere çok önemli destekler verdiklerinin altını çizen Bakan Faruk Özlü; Bu destekleri verirken, kadın girişimcilerimize özel olarak yaklaşıyoruz. Girişimci kadınlarımıza, pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

Kadın girişimciliği; KOSGEB desteklerinde, Stratejik hedefler olarak yer alıyor. Bu desteklerle ilgili olarak, sizlere bazı rakamlar vermek istiyorum: 2016 ve 2017 yıllarında; toplam 216 bin kadınımıza, ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ verdik.

Yine 2016 ve 2017 yıllarında; kadınlarımızın kurduğu, tam rakam vereyim, 18 bin 413 firmamıza, 340 milyon lira tutarında ‘Yeni Girişimci’ desteğinde bulunduk.

   “Gelelim İzmir’e…”

2012 – 2017 yılları arasında, 21 bin İzmirli kadınımıza, Uygulamalı Girişimci Eğitimi verdik. Büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim ki; söz konusu İzmirli kadın girişimcilerimizden 935 tanesi, verdiğimiz desteklerle, kendi işini kurdu. Kendi işini kuran İzmirli Kadınlarımıza, 23 milyon lira destek sağladık” şeklinde konuştu.

“KOSGEB; Sizlerden Gelecek olan Projelere, Mutlaka Destek Olacaktır”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı; “Elbette biz Bakanlık olarak bu destekleri verirken, sivil toplum kuruluşlarımızla, ortak hareket ediyoruz. İlgili Sivil Toplum Kuruluşlarımızla birlikte, ortak projeleri hayata geçiriyoruz.

Bu çerçevede; siz değerli Ege İş Kadınları Derneğinden, kadın girişimcilerimize yönelik projeler bekliyoruz.

KOSGEB; sizlerden gelecek olan projelere, mutlaka destek olacaktır. Ben de ayrıca, bu projeleri özel olarak takip edeceğim.

Sözlerimin sonunda, birkaç gün önce, Avrupa Şampiyonu olan ve hepimizi gururlandıran, Vakıfbank Kadın Voleybol Takımını tebrik eden Bakan Özlü, “başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle, sizleri ve şahsınızda tüm iş kadınlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

Görüntü için ftp adresi

 

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

 

Kullanıcı adı: sanayibasin

 

Parola     : **Vdw98Wm1**

Comments are closed.