BAKAN ÖZLÜ, DOMOTEX TÜRKİYE HALI FUARI’NDA

0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek İle birlikte Gaziantep’te DOMOTEX Türkiye Fuarı açılışına katıldı.

Bakan Özlü burada yaptığı konuşmasına, Gaziantep Sanayi ve Ticaret Odalarının Başkan ve üyelerine, Halı ve zemin kaplama sektörünün temsilcilerine, yurt dışından fuara katılan misafirlere teşekkür ederek başladı. Bakan Özlü, “Gaziantep; Türk sanayisinin, girişimciliğin, kalkınmamızın ve büyüyen Türkiye’nin, vizyon şehirlerinden biridir” dedi.

Özlü, Gaziantep’in; 2017 yılında yakaladığı 6,6 milyar dolarlık ihracat rakamıyla, ülkenin en fazla ihracat yapan 6’ncı İli olduğunu belirterek, “İhracatta; Ankara ve İzmir ile başabaş yarışan bir Gaziantep; hepimiz için gurur kaynağıdır. Gaziantep’i, Türk ihracat liginde en üstlere taşıyan, bu güzel şehri ihya ve inşa eden tüm sanayicilerimizi, KOBİ’lerimizi, girişimcilerimizi, sivil toplum kuruluşlarını ve belediye başkanlarımızı tebrik ediyorum. Dünyanın en rekabetçi şehirleri arasında yer alan Gaziantep’in, önümüzdeki yıllarda da, bizi gururlandıracağına yürekten inanıyorum” dedi.

“Halı Fabrikalarımız, Tüm Dünyaya Halı Dokudu”

“Türk kültürünün, sanatının ve geleneklerimizin önemli parçalarından biri olan halılarımız; dünyanın her yerinde, göz doldurmaya, tercih edilmeye başlandı” diyen Bakan Özlü, “Küçük el tezgâhlarından başlayan halı ve kilim dokuma öykümüz, bugünlere elbette kolay gelmedi Türkiye, 2013 – 2017 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde; 10,6 milyar dolarlık halı ihracatına imza atmayı başardı. 2017 yılında; dünyaya 2,2 milyar dolarlık halı ihraç ettik. Halı ihracatımızın; toplam ihracatımız içindeki payı % 1,4 seviyesinde gerçekleşti.

Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Almanya başta olmak üzere; dünyanın her yerine, Türk halılarını ihraç ettik. Halı fabrikalarımız, tüm dünyaya halı dokudu. Gaziantep; makine halısında sektörün liderliğini yaparak, ülkemizin üretimine, ihracatına ve katma değerine olan katkısını sürdürdü. Bugün açılışını yaptığımız uluslararası fuar; Türkiye’nin ve Gaziantep’in, halı ve zemin kaplamaları sektöründeki gücünün, çok net bir göstergesidir. Bu önemli sektördeki büyüklüğümüz ve liderliğimiz; önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir” şeklinde konuştu.

Türk Ekonomisi Vites Büyütmüştür

Türkiye’nin, bütün sektörleriyle birlikte büyümeye devam ettiğinin altını çizen Bakan Özlü, “Bu büyüme; reel, organik ve hedefleri doğru tespit edilmiş bir büyümedir. Dolayısıyla; birtakım spekülasyonlarla, manipülasyonlarla, uluslararası birtakım oyunlarla, bu büyümenin önüne geçilemez. Türk  ekonomisi vites büyütmüştür, büyüyen vitesin, seçim süreci ve sonrası dâhil olmak üzere, küçülmesi söz konusu değildir” dedi.

“Türk Ekonomisinin Direksiyonunda Sanayi Vardır”

Özlü sözlerine şöyle devam etti:

“Bu noktada bizi en çok memnun eden husus; Türk ekonomisinin, sanayinin öncülüğünde büyüyor olmasıdır. Türkiye, 2017 yılında % 7,4 büyürken, Sanayimiz % 9,2 büyümüştür. Türk ekonomisinin direksiyonunda sanayi vardır. Sanayinin öncülük ettiği bir büyüme; ayakları yere basan, gerçekçi, önü açık bir büyümedir”

“Daha Çok Bilim, Daha Çok Teknoloji, Daha Çok AR-GE, Daha Çok Tasarım”

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerine şöyle devam etti;

“Elbette, bizim hükümet olarak en büyük çabamız; bilim ve teknolojiden beslenen, Ar-Ge ve Tasarımla büyüyen bir sanayidir. Bu nedenle; Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefine kilitlenmiş durumdayız.

Bağlı kuruluşlarımız olan KOSGEB’in ve TÜBİTAK’ın tüm kaynaklarını; bu hedefe ulaşmak için seferber etmiş bulunuyoruz. Daha çok bilim, daha çok teknoloji, daha çok Ar-Ge, daha çok tasarımla birlikte; Türk sanayisine güç vermeye devam edeceğiz. Yüksek Teknolojiye sahip ürünlerin, ihracatımız içindeki payını, istikrarlı bir biçimde artıracağız. Yüksek Teknolojili ürünler üreterek, dış ticaret açığımızı kapatacağız. Çünkü biliyoruz ki; teknoloji açığını kapattığımız gün, dış ticaret açığı gibi bir sorunumuz kalmayacak.”

Gaziantep’te 7 Ar-Gr merkezi 3 tasarım merkezi olduğunu belirten Özlü bu rakamın az olduğunu söyledi.

“Fuar Demek, Bereket Demektir”

 Bakan Özlü sözlerini şöyle tamamladı;

“Bugünkü bu güzel fuarda olduğu gibi; Türkiye her geçen yıl daha fazla sayıda fuara ev sahipliği yapmaktadır. 2016 yılında ülkemizde 426 fuar düzenlenirken, bu sayı geçen sene 475’e çıkmıştır. Fuar demek tanıtım demektir, iş demektir, aş demektir, bereket demektir. Gaziantep’te düzenlenen DOMOTEKS Fuarı’nın; tüm katılımcılara ve ülkemize bereket getirmesini diliyorum. Halı sektörümüzün ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunan tüm paydaşlara, Hükümetimiz ve Bakanlığımız adına teşekkür ediyorum. Sizleri ve şahsınızda tüm Gaziantepli kardeşlerimi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Daha sonra bakan Özlü, başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek İle birlikte fuarın açılışını gerçekleştirerek, standları gezdi.

 

 

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

 

Comments are closed.