0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de çok sık geldiği Bursa’da bugün güzel haberler vereceklerini bildirdi.

Özlü, 2 Kasım tarihinde “Türkiye’nin Otomobili Projesi” için ortak girişim grubuyla imza attıklarını ve böylelikle projenin resmi sürecinin başladığını anımsatarak, “Yani orada tekerlek dönüyor. İnşallah ortak girişim grubumuz iki fazda olmak üzere birinci fazı tasarım, ikinci fazı seri üretim olacak şekilde 48 ay toplam süresi olan bir projeyi şu an yürütüyoruz. İnşallah 2019’da birinci faz tamamlanmış olacak, ikinci faz da 2021’de tamamlanacak.” dedi.

Bu projeyle, tasarımla eş zamanlı şekilde test merkezinin faaliyetlerinin de yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Özlü, şöyle konuştu:

“Şimdi uzun zamandır konuşulan, görüşülen ancak yatırım programlarını onaylayan bakanlık ile yatırımı yapacak olan kurum arasındaki teknik görüş farklılıkları sebebiyle hayata geçiremediğimiz bir projemiz var. Bu, Yenişehir’de kurulacak olan otomotiv test merkezidir. Bunda da geçen hafta içinde bir uzlaşma sağladık. İnşallah bugün Yenişehir’de güzel bir haber vereceğiz. Orada bir imza atacağız. Yenişehir’de atılacak imza ile otomotiv test merkezinin projelendirilmesi, inşası ile ilgili süreci başlatmış olacağız. Orada da yerli marka otomobilde olduğu gibi tekerlek dönmeye başlayacak.”

 “Askeri araçların da testlerinin yapılabilmesine imkan sağlayacak”

Bakan Özlü, Bursa’nın Türk sanayisi açısından son derece önemli, bakanlığın da en çok ilgilendiği, önem verdiği şehirlerimizden birisi olduğuna dikkati çekerek, şunları dile getirdi:

“İnşallah Yenişehir’deki otomotiv test merkeziyle ilgili süreci bakanlığımız aksatmadan bundan sonraki dönemde bir tarafta TSE diğer tarafta TÜBİTAK olmak üzere ve yine bu test merkezinin bir başka özelliği daha olacak. Burada aynı zamanda askeri araçların da testlerinin yapılabilmesine imkan sağlayacak bir kapasite oluşturacağız. Sadece sivil araçlar değil, askeri araçların da test edilebileceği bir kapasite oluşturmayı hedefliyoruz. Sürecin ilk aşaması, projenin tamamının yapılması sürecidir. Bunun içinde yer alan fren pist test merkezinin inşasıdır. Bugün inşallah bu bilgileri paylaşacağız.”

Bu arada Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ile Bursa Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Bakan Özlü, daha sonra Bursa Valiliğine ziyarette bulundu.

Vali İzzettin Küçük, ziyaretin sonunda Bakan Özlü’ye ipek üzerine hat çalışması tablo hediye etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye sanayisi, kendi teknolojisini üretecek. Türkiye’de sanayi, teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir yapıya kavuşacak. Bizim bütün çalışmalarımız Türkiye’nin daha yüksek katma değerli ürünler üretmesi, daha fazla kar etmesi, daha fazla büyümesi üzerinedir.” dedi.

Bakan Özlü, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ iş birliğiyle Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen, Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı, Bursa Sac İşleme Fuarı, Kalıp Avrasya 2017 ve Bursa Otomasyon Fuarı’nı aynı çatı altında buluşturan “Bursa Endüstri Zirvesi”ni ziyaret etti.

Özlü, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sanayiyle ve teknolojiyle büyüyeceğini söyledi.

Fuarda gördüklerinin kendisini çok umutlandırdığını dile getiren Özlü, “İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye sanayisi, kendi teknolojisini üretecek. Türkiye’de sanayi, teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir yapıya kavuşacak. Bizim bütün çalışmalarımız Türkiye’nin daha yüksek katma değerli ürünler üretmesi, daha fazla kar etmesi, daha fazla büyümesi üzerinedir.” diye konuştu.

Özlü, teknolojinin katma değer, yüksek kazanç, rekabet gücü ve ihracat anlamına geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye, teknolojiyle, sanayiyle büyüyecek. Bugün, bu fuarda gördüklerim, beni çok umutlandırdı. Bu fuarı düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Kendilerini tebrik ediyorum. Bu fuarın önümüzdeki yıllarda da devam etmesini diliyorum. Biz bakanlık, hükümet olarak bunu destekleyeceğiz. Bu sene sadece KOSGEB’den 500 milyon liralık bir destek programı açıkladık. Bu program, ithal sanayi ürünlerinin yerleştirilmesi programıdır. Bu program kapsamında, ithal ettiğimiz sanayi ürünlerini Türkiye’de ürettireceğiz. Türk sanayisinin bunların tasarımı, geliştirilmesi için bir defaya mahsus masraflarının tamamını veya bir kısmını destekleyeceğiz.”

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve Bakan Özlü, daha sonra Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve beraberindekilerle 40 bin metrekarelik alanda, 7 holde 410 firmanın katılımıyla devam eden zirvedeki stantları gezdi.

Sergilenen makinelerle ilgili firmaların yetkililerinden bilgi alan Özlü, stantlarda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi inşaatında incelemelerde bulunan Özlü ve Çavuşoğlu, burada proje mimarı Hasan Sözüneri’den bilgi aldı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yapımı devam eden Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi’ni (TEKNOSAB) ziyaret eden Bakan Özlü, burada yaptığı konuşmada, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını ilgilendiren konularda istişareler yaptıklarını söyledi.

 

Bursa TEKNOSAB Projesi’nin çok önemli olduğunu vurgulayan Özlü, “Türkiye’de tek ve ilk, özel bir projedir. Burada, bu proje kapsamında bilgi aldık ve projenin gidişatını değerlendirdik. Biz, bakanlık olarak bu projeyi destekliyoruz. Sayın BTSO Başkanımız ve yönetim kuruluyla Başbakan Yardımcımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Bursa TEKNOSAB Projesi’nin inşallah gelecek yıl sonuna kadar önemli mesafeler katettiğini ve burada ilk fabrikaların kurulduğunu göreceğiz.” diye konuştu.

 

“Bursa’nın geleceği çok parlak”

 

Özlü, toplantıda bir de protokol imzaladıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu protokol kapsamında, Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi ile TEKNOSAB ve bakanlığımız kuruluşu TÜBİTAK’ın müşterek çalışması kararın aldık. Biz, bakanlık olarak destekleyeceğiz. Yine sürdürülebilirlik konusunda TEKNOSAB desteklenecek. Dolayısıyla bugün Bursa’da nitelikli sanayinin, ileri teknolojinin geliştirilmesinin altyapısını oluşturan çok önemli bir projeyi değerlendirmiş olduk. Bursa’nın geleceği çok parlak, Bugün de çok iyi, inşallah geleceği bugünden çok daha iyi olacak. Ben, Bursa’daki sanayinin kendi teknolojisini üreteceğine inanıyorum. Dünyada da ciddi bir merkez olacağına inanıyorum.”

 

“Sanayi altyapısını ileri teknoloji enjekte ederek büyüteceğiz”

 

Artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını vurgulayan Özlü, şöyle devam etti:

“Bursa, bu yarışta en ön sıralardaki yerini koruyacak. Zaten bugün Bursa, imalat sanayisi içinde, Türkiye ölçeğinde en fazla pay alan ilk üç il arasındadır. Dolayısıyla bu sanayi altyapısını ileri teknoloji enjekte ederek, daha da büyüteceğiz. Yüksek katma değerli ürünler üreteceğiz, daha fazla büyüyeceğiz, daha fazla ihracat yapacağız ve daha fazla zenginleşmiş bir Bursa göreceğiz.”

 

Bir gazetecinin “Toplantıda yerli otomobil konusu gündeme geldi mi?” sorusu üzerine Özlü, “Onunla ilgili bir sunum yapıldı. Bu konudaki açıklamayı Yenişehir’de yapacağım.” ifadesini kullandı.

 

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve Bakan Özlü, daha sonra beraberindeki Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, bazı AK Parti milletvekilleri ve Karacabey ilçesine bağlı mahallelerin muhtarları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

AA

Comments are closed.