BAKAN ÖZLÜ BALIKESİR’DE

0

6

“Sanayi sitelerinin modern yapılar olmasını istiyoruz”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü:
“(Sanayi siteleri) Güneş enerjisinden istifade eden, elektriğinin bir kısmını güneşten elde eden yapılar olsun istiyoruz. Bu sitelerin arıtma tesisleri olsun, sanayi kirliliğini arıtsın ve temizlesin istiyoruz. Kreşler, modern yönetim binaları, mescit ve sosyal donatı alanları olsun istiyoruz”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bundan sonra kurulacak sanayi sitelerinin modern yapılar olmasını arzu ediyoruz. Güneş enerjisinden istifade eden, elektriğinin bir kısmını güneşten elde eden yapılar olsun istiyoruz. Bu sitelerin arıtma tesisleri olsun, sanayi kirliliğini arıtsın ve temizlesin istiyoruz. Kreşler, modern yönetim binaları, mescit ve sosyal donatı alanları olsun istiyoruz.” dedi.

Özlü, Balıkesir’de Altıeylül Ağaç İşleri Küçük Sanayi Sitesi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de 858 sanayi sitesi olduğunu söyledi.

Bundan sonraki süreçte modern sanayi sitelerinin kurulması için çalıştıklarını belirten Özlü, “Mevcut sanayi sitelerinden şehir içinde kalanları, şehrin makul mesafede dışına taşımak için proje başlattık ve bunu yürütüyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de sanayi sitelerinin sağladığı istihdamın 1 milyonun üzerinde olduğunu ifade eden Özlü, her kentte sanayi sitesi bulunduğunu, bunların bir kısmının 1970’lerde yapıldığı için küçük ve eski olduğunu anlattı.

Eski sanayi sitelerini yenilemeyi hedeflediklerini dile getiren Özlü, şunları kaydetti:

“Biz, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve sanayi sitelerini destekliyoruz. Uzun yıllara sarih kredilendirme yapıyoruz. İnşallah bütçemizin el verdiği imkanlar içinde Balıkesir OSB ve Balıkesir Sanayi Sitesi’ni destekleyeceğiz. Bundan sonra kurulacak sanayi sitelerinin modern yapılar olmasını arzu ediyoruz. Güneş enerjisinden istifade eden, elektriğinin bir kısmını güneşten elde eden yapılar olsun istiyoruz. Bu sitelerin arıtma tesisleri olsun, sanayi kirliliğini arıtsın ve temizlesin istiyoruz. Kreşler, modern yönetim binaları, mescit ve sosyal donatı alanları olsun istiyoruz.”

Özlü, modern sanayi siteleri yapılması için projelendirme ve kredilendirme gibi her türlü desteği vereceklerini vurguladı.

Buradaki törenin ardından Özlü, Sem Mobilya Fabrikası ve Çağsan Merdiven Fabrikası’nın açılış törenlerine katıldı.

 

“Türk ekonomisi üzerinde spekülasyon yapılmasına izin vermeyiz”

“Seçim sürecini istikrarsızlık ortamı gibi sunanlar, boşuna uğraşmasın. Seçimi fırsat bilerek, istismar ederek, Türk ekonomisi üzerinde spekülasyon yapılmasına izin vermeyiz”
“Türk sanayisi ve ekonomisi, 24 Haziran seçimlerinden daha da güçlenerek çıkacak ve 2023 hedeflerine daha emin bir şekilde yürüyecektir”

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı FarukÖzlü, “Seçim sürecini istikrarsızlık ortamı gibi sunanlar, boşuna uğraşmasın. Seçimi fırsat bilerek, istismar ederek, Türk ekonomisi üzerinde spekülasyon yapılmasına izin vermeyiz.” dedi.

 

Türkiye’nin, bilim merkezi, teknoloji üssü, ileri sanayi ülkesi hedeflerine her zamankinden daha yakın olduğunu belirten Özlü, “Bölgesel bir güç ve küresel bir oyuncu olma iddiamızı, bilim ve teknolojiyle destekleyeceğiz. Hiçbir zaman çıtamızı düşürmeden, yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Her koşulda bilime, teknolojiye, bilişime, tasarıma, yazılıma, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapacaklarını anlatan Özlü, “Bu anlamda 24 Haziran seçimleri, ülkemizi, ‘Büyük ve güçlü Türkiye’ hedefine bir adım daha yaklaştıracaktır. Daha güvenli, istikrarlı, hızlı ve etkin bir mekanizmayla geleceğin Türkiye’sini hep birlikte kuracağız.” ifadesini kullandı.

“Engelleri nasıl aştıysak yine aşmasını biliriz”

Özlü, seçim sürecinden ekonomik istikrarsızlık oluşturmaya çalışanlar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Seçim sürecini istikrarsızlık ortamı gibi sunanlar, boşuna uğraşmasın. Seçimi fırsat bilerek, istismar ederek, Türk ekonomisi üzerinde spekülasyon yapılmasına izin vermeyiz. Türk sanayisi ve ekonomisi, 24 Haziran seçimlerinden daha da güçlenerek çıkacak ve 2023 hedeflerine daha emin bir şekilde yürüyecektir. Bazı Avrupa ülkelerinin seçim sürecinde, Türk politikacılarına ambargo koymuş olmalarını, daha önce de oynadıkları ama başarılı olamadıkları bir oyun olarak görüyorum. Doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan bu uygulamayı kınıyorum. Kendilerini demokrasinin beşiği olarak pazarlayanların, maskesi bir kez daha düştü. Bu tavırları, kendi sicillerine bir kara leke daha eklemiştir. Türkiye, bu tür parmak sallamalarla yolundan dönecek bir ülke değildir. Biz daha önce bu engelleri nasıl aştıysak yine aşmasını biliriz.”

“Tarımsal teknoloji alanındaki girişimlere destek olacağız”

Balıkesir’in çok geniş potansiyele sahip olduğuna değinen Özlü, kentin tarım, hayvancılık, turizm ve sanayiyi bünyesinde barındırdığını aktardı.

Özlü, Balıkesir’in dış ticaret fazlası veren kentlerden biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“2017’de 540 milyon dolar ihracata imza atan Balıkesir’in bu hızla giderse Türkiye’nin en büyük ekonomiye sahip ilk 10 ili arasına girmemesi için hiçbir neden göremiyorum. İş adamları ve sanayicileri Balıkesir’in sahip olduğu büyük avantajlardan dolayı bu şehre yatırıma davet ediyorum. Bu avantajlar, hava, kara ve deniz ulaşımındaki kolaylık. Çok yakındaki Çandarlı’da devam eden dev liman projesi. Coğrafi olarak son derece avantajlı bir lokasyon. Ayrıca başta Bandırma, Altınova, Edremit gibi bölgelerdeki çok büyük OSB’lerin varlığı, Balıkesir’i bir cazibe merkezi haline getiriyor. Biz, Bakanlık olarak, Balıkesir sanayisinin daha da güçlenmesi için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Özellikle Balıkesir’in tarımsal potansiyelini desteklemek için tarımsal teknoloji alanındaki girişimlere destek olacağız.”

Kentte KOSGEB veri tabanına kayıtlı 22 bin KOBİ olduğu bilgisini veren Özlü, “2003-2017 yılları arasında bu KOBİ’lerden 8 bin 800’üne çeşitli programlar kapsamında destek olduk. Aynı dönemde KOBİ’ler için 285 milyon lira tutarında kredi hacmi oluşturduk ve 28 milyon liralık kredi faiz desteği sağladık.” dedi.

“Birtakım girişimler, oyunlar, tertipler var”

“Yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Başarılı olacağımızdan emin olun. Birtakım girişimler, oyunlar, tertipler var. Biz, çok badirelerden çıkıp geldik. Bu tertiplerin, planların hiçbiri gerçekleşmeyecek”
“Hepsi can havliyle AK Parti’nin iktidara gelmemesi, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmaması için içlerindeki kini ve nefreti, yurt dışındaki odaklarla işbirliği içinde adeta kusuyor. Asla bunlara pabuç bırakmayacağız”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Başarılı olacağımızdan emin olun. Birtakım girişimler, oyunlar, tertipler var. Biz, çok badirelerden çıkıp geldik. Bu tertiplerin, planların hiçbiri gerçekleşmeyecek.” dedi.

Özlü, AK Parti Balıkesir İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin, faaliyetlerini her zaman seçim varmış gibi gerçekleştirdiğini, dolayısıyla seçime her zaman hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’nin 15 yılda çok mesafe aldığını belirten Özlü, “Hem ihracat hem gayri safi milli hasıla, her bakımdan Türkiye’yi bir iken dört yaptık. Türkiye’nin 236 milyar dolar gayri safi milli hasılası vardı. Biz, bunu 857 milyar dolara çıkardık.” diye konuştu.

Çok çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Özlü, şunları kaydetti:

“Tek başına AK Parti iktidarlarının Türkiye’de sağladığı istikrar ve güven, sadece bizim için değil çevremizdeki ülkeler için de bir teminat niteliği taşıyor. 2015’in Haziran ayından sonraki süreçte başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere, Türkiye’de yuvalanan terör odaklarını tek tek inlerine girerek, temizledik. Hendekler kazdılar, tuzaklar kurdular. Hepsini temizledik. Bu yıl içinde de Afrin’deki terör odaklarını temizliyoruz. Bunu önce ülkemizin güvenliği, sonra da mazlum ve gariban insanların geleceği için yapıyoruz.”

“Seçimlerden yine galip olarak çıkacağız”

Özlü, seçim gününe az bir zaman kaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Yoğun bir çalışma yürüteceğiz. Başarılı olacağımızdan emin olun. Birtakım girişimler, oyunlar, tertipler var. Biz, çok badirelerden çıkıp geldik. Bu tertiplerin, planların hiçbiri gerçekleşmeyecek. Hepsi can havliyle AK Parti’nin iktidara gelmemesi, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmaması için içlerindeki kini ve nefreti, yurtdışındaki odaklarla işbirliği içinde adeta kusuyor. Asla bunlara pabuç bırakmayacağız. AK Parti, çok güçlüdür ve tüm teşkilatları kenetlenmiştir. 24 Haziran seçimlerinden yine galip olarak çıkacağız. Hiç endişeniz olmasın.”

Milletin AK Parti’den yana olduğunu dile getiren Özlü, Türkiye için çalıştıklarını, çalışmaya da devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nu da ziyaret eden Özlü, daha sonra Kafaoğlu’nun eşi Didar Kafaoğlu’nun dedesi Sıddık Naci Eren’in, Zağnos Paşa Camisi’ndeki cenaze törenine katıldı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü , çeşitli açılış ve ziyaret için geldiği Balıkesir’de “Balıkesir Kitap Günleri” etkinliğinin açılışını gerçekleştirdi.

Comments are closed.