BAKAN ÖZLÜ AKÇAKOCA’DA

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, halk oylamasına ilişkin “Sadece biz demiyoruz, herkes bu anayasanın değişmesi gerektiğini söyledi, seçim beyannamelerine yazdı. Bu bütün partilerin arzusu. Ama gelin görün ki, kusura bakmasınlar, Türkiye’de muhalefet çalışmıyor, tembeller.” dedi.

Akçakoca Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifini ziyaret eden Özlü, burada şoförler ile bir araya geldi.

Bakan Özlü, burada yaptığı konuşmada, 16 Nisan’da oylanacak olan anayasa değişikliği için ciddi bir çalışma yapıldığını söyledi.

Anayasanın hazırlanması için Türkiye’nin uzun bir süreçten geçtiğini aktaran Özlü, “Anayasanın oylanmasına tek başımıza gelmedik, bu bir süreç. Tartıştık, konuştuk, uzun bir süreçten geçtik. Sadece biz demiyoruz, herkes bu anayasanın değişmesi gerektiğini söyledi, seçim beyannamelerine yazdı. Bu bütün partilerin arzusu. Ama gelin görün ki, kusura bakmasınlar, Türkiye’de muhalefet çalışmıyor, tembeller.” şeklinde konuştu.

Bazılarının siyaseti alt kaliteye çekme gayretinde olduğunu vurgulayan Özlü, “Bu çok yanlış. Siyaset, hizmet etme sanatı ve millete hizmet etme aracıdır, dedikodu sanatı değil. Anayasa teklifi konusunu da bütün partiler istiyordu. ‘Anayasa değişsin’ diyen sadece biz değiliz, CHP de, MHP de, HDP de söylüyor. Ama ortada somut olan tek bizim teklifimiz. Ana muhalefet keşke çalışsa, uğraşsa, fikirler üretse, sesini yükseltmek yerine fikirlerini yükseltse çok daha iyi olacak.” ifadelerini kullandı.

Genel seçimlerin 2019 yılında olacağını anımsatan Özlü, şunları kaydetti:

“Burada AK Parti, CHP, MHP seçimi yapmayacağız. Halk oylamasına 6 gün var, elinizi vicdanınıza koyun ve 18 maddede ‘hayır’ denecek bir madde var mı diye bakın. Biz ‘Yargı, bağımsız ve tarafsız olmalıdır’ diyoruz. Yargının tarafsız olmaması düşünülebilir mi? Biz, yargının tarafsızlığını anayasal teminat altına almak istiyoruz. Anayasamızda yargının tarafsızlığının yer almasını istiyoruz. Buna ‘hayır’ denir mi?”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Türkiye, 2002’den sonra bir hamle yaptı, fakir bir ülkeyken orta gelir düzeyine sahip ülkelerden birisi oldu. Kaç yıldır hamle, bir sıçrama daha yapamıyoruz. Çünkü mevcut sistem bizi hızlı çalıştırmıyor. Biz daha hızlı çalışmak istiyoruz ve bunun için de milletten yetki istiyoruz.” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde faaliyet gösteren boru fabrikalarını gezen Özlü, firma sahipleri ve işçilerle bir araya gelerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Türkiye için güzel şeyler yapmak üzere hükümet ve milletvekilleri olarak çalıştıklarını anlatan Özlü, referandumda işçilerden destek istedi.

Türkiye’yi bölgesinin en güçlü, söz sahibi, dediğini yapılan devlet haline getirmeyi amaçladıklarını aktaran Özlü, “Bu, milletle beraber olur. Zaten biz AK Parti olarak bugüne kadar hep milletle beraber yürüdük. Sizler neyseniz biz de oyuz.” diye konuştu.

Halk oylamasına sunulan anayasa değişikliği paketinde yer alan 18 maddenin her birinin, Türkiye’nin bulunduğu mevcut durumdan bir üst seviyeye çıkması, zengin bir ülke olması için gerekli alt yapıyı oluşturacak maddeler olduğunu vurgulayan Özlü, şunları kaydetti:

“Bu 18 madde geçtiği zaman devlet daha hızlı çalışacak, hantal bir devlet olmayacak, ‘Bugün git yarın gel’ olmayacak. Sade hızlı çalışan bir devlet sistemi olacak ve biz bunun için çalışıyoruz. Türkiye, 2002’den sonra bir hamle yaptı, fakir bir ülkeyken orta gelir düzeyine sahip ülkelerden birisi oldu. Kaç yıldır hamle, bir sıçrama daha yapamıyoruz. Çünkü mevcut sistem bizi hızlı çalıştırmıyor. Biz daha hızlı çalışmak istiyoruz ve bunun için de milletten yetki istiyoruz. Bunun için anayasada düzenleme yapıp, işleri daha hızlı götürmek istiyoruz. Yetkiyi istiyorsak bunun sebebi çalışmak, daha fazla iş yapmak içindir. Bu bakımdan sizlerden destek istiyoruz. Karar sizin, karar milletin. Çünkü seçimlerde sandığa gittiğiniz zaman orada mezarda olduğu gibi Allah ile baş başasınız, istediğiniz oyu kullanabilirsiniz.”

“Bizim işimiz gönül işi”

Bakan Özlü, insanların gönlüne hitap etmek, milletin gönlünü kazanmak istediklerini dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim işimiz gönül işi, memleket sevdası, Türkiye sevdası. Böyle yapmacık, derme çatma, yalan söylemlerle milleti kandırmakla yalan yanlışla, seviyesiz, kalitesiz politikalarla işimiz olamaz. Milletin partisiyiz. Türkiye’yi çağlar üzerinden sıçratıp bölgesinin en güçlü, dünyanın hatırı sayılır ülkelerinden birisi yapmak isteyen siyasi kadrolardan birisiyiz. Sizlerden destek istiyoruz. Sizlerin ve milletin desteği, teveccühü ile Türkiye’yi bu noktalara getirdik. Sizler çalışıyorsunuz, çalışarak ekmeğinizi kazanıyorsunuz. Biz de çalışarak, iş yaparak ülkemizi kalkındırmak, geliştirmek istiyoruz.”

Özlü, fabrika ziyaretlerinin ardından, Türk Polis Teşkilatının Kuruluşunun 172. yılı dolayısıyla koruma ekibini tebrik etti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, referandum sürecinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Bizim açımızdan ‘evet’ yönünde oy kullanmaya karşı halkımızda ciddi bir teveccüh var. Bir tercih söz konusu, kararsız olanlarla çok karşılaşmadım. Milletimiz kararını vermiş ve bu kararın ağırlıklı olarak ‘evet’ yönünde olduğu kanaatini edindim.” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde, kent merkezindeki esnaf ziyaret eden Bakan Özlü, vatandaşlarla sohbet etti.

Bir taksi durağına girerek şoförlerle muhabbet eden Özlü, durağa gelen telefonu cevaplayarak istenen adrese taksi gönderdi. Daha sonra bir giyim mağazasına giren Özlü, buradan tişört satın aldı.

Bakan Özlü ayrıca, ilçede bulunan bir otobüs firmasının bilet satış bürosunu ziyaret etti. Burada görevli personelin, Bakan Özlü adına 16 Nisan tarihli Akçakoca’dan Ankara’ya, üzerinde “evet, evet evet” yazılı bilet kesti. Özlü, bileti alarak önce basın mensuplarına gösterdi, daha sonra cebine koydu.

Ziyaretler sırasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özlü, ilçede üç fabrikayı ve esnafı gezdiklerini anlattı.

İşçilerle ve esnafla yaptıkları görüşmelerde ‘evet’ oyuna olumlu bir teveccüh gördüklerini aktaran Özlü, şunları kaydetti:

“Büyük bir çoğunluğun ‘evet’ oyu kullanacağına ilişkin izlenim elde ettim. Dolayısıyla Türkiye’nin geneli olsun, özelde Düzce ve Akçakoca olsun gayet olumlu. Bizim açımızdan ‘evet’ yönünde oy kullanmaya karşı halkımızda ciddi bir teveccüh var. Bir tercih söz konusu, kararsız olanlarla çok karşılaşmadım. Milletimiz kararını vermiş ve bu kararın ağırlıklı olarak ‘evet’ yönünde olduğu kanaatini edindim.”

 

Comments are closed.