BAKAN ÖZLÜ, 4. KOLEJLİ İŞ DÜNYASI ZİRVESİ’NE KATILDI

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, aldıkları öncü göstergelere göre ülke ekonomisinin üçüncü ve dördüncü çeyrekte daha güçlü performansla büyümeye devam edeceğini belirterek, “Yüzde 5’lerdeki büyüme Türkiye’ye yetmez. Türkiye’nin daha fazla büyümesi lazım.” dedi.

Özlü, TED Ankara Koleji’nde düzenlenen 4. Kolejli İş Dünyası Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, üretim yapan, istihdam oluşturan, kazancının vergisini ödeyen, risk alan herkesin Türkiye için son derece kıymetli olduğunu söyledi.

Girişimcileri ekonominin bel kemiği olarak gördüklerini aktaran Özlü, “Bir ülkede emek, sermaye ve toprak var diye kalkınma olmaz. Girişimci varsa kalkınma olur. Bu nedenle, planlanan bütün ekonomi politikalarının hedefi, girişimcinin önündeki engelleri kaldırmaktır.” dedi.

Özlü, hükümetin bugüne kadar sağladığı desteklerin hedefine ulaştığını, ekonomiye ciddi katkılar sunduğunu ve piyasayı canlandırdığını ifade etti. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla bir ay içinde açıklanan KOBİ Gelişim Destek Programı’yla (KOBİGEL) üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin payının artırılması için proje teklif çağrısına çıktıklarını belirten Özlü, KOBİGEL kapsamında, proje başına 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon lira destek verdiklerini, şu ana kadar 8 bin proje başvurusu aldıklarını dile getirdi.

“KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programını”nın da dün açıklandığını anımsatan Özlü, “Bu önemli destek programında esas olarak, teknolojik ürün odaklı yatırım yapmak isteyen KOBİ’lerimizin, finansmana erişimini kolaylaştırıyoruz, yerli üretim yapmalarını teşvik ediyoruz.” diye konuştu.

“Teknik kolej desteğini artıracağız”

Özlü, mesleki eğitimi özendirecek projeleri de hayata geçirdiklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, ülkedeki 301 organize sanayi bölgesinin tamamında teknik kolej açmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bakanlık olarak kolejin yapımıyla teçhizat ve donanımının alınması için kredi desteği verdiklerini ifade eden Özlü, “Bu desteğin artırılması talebi var. Milli Eğitim Bakanımızla konuştuk. İnşallah gelecek yıllardan itibaren bu desteği artıracağız.” bilgisini paylaştı.

Türkiye ekonomisiyle siyasetinin güçlü ve istikrarlı olduğunu vurgulayan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2017’nin birinci ve ikinci çeyreğinde yüzde 5’in üzerinde büyüdük. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte de daha güçlü bir performansla büyümeye devam edeceğiz. Bunun öncü göstergelerini alıyoruz. İnşallah üçüncü çeyrekte daha yüksek büyüme oranı bekliyoruz. Yıllar boyunca, ekonomimiz defalarca test edildi. Parti kapatma davasıyla test edildi, 15 Temmuz darbe girişimiyle test edildi, kredi derecelendirme kuruluşlarıyla test edildi, ateş çemberine dönen coğrafyamızla test edildi. Bu testlerin tamamından başarıyla çıktık.Türk ekonomisi, hormonlu değil, organik bir ekonomi olduğunu ispatladı. Ekonomimiz, dışarıdan veya içeriden gelebilecek, her türlü müdahaleye karşı dirençlidir. Tüm bu müdahaleler bizi güçten düşüremedi. Aksine, bağışıklık sistemimizi güçlendirdi. Türk ekonomisi organiktir, dirençlidir, bağışıklık sistemi güçlü bir ekonomidir. ”

 

Özlü, yüksek teknolojili üretimin önemine dikkati çekerek, ülke ihracatının ithalata bağımlı olduğunu söyledi. İhraç edilen her 100 dolarlık ürünün 58,3 dolarının ithal kalemlerden oluştuğunu bildiren Özlü, “İhracatı artırmaya çalıştığımızda ithalata da otomatik artıyor. İhracatla ithalat arasındaki farkı kolay kolay kapatamıyoruz. Gerçek açık teknoloji açığıdır, ne zaman teknoloji açığımızı kapatırsak otomatik olarak dış ticaret açığımız ve cari açığımız kapanacak. Türkiye’nin teknoloji açığının kapanmasında siz değeri girişimcilere büyük görev düşüyor. Sizlerden yüksek teknolojiye yatırım yapmanızı, yüksek teknolojili ürünler üretmenizi bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 Destekler teknoloji üretimine

Bakanlık ve KOSGEB aracılığıyla verdikleri destekleri, imalat sanayinde yüksek teknolojili ürünlerin üretimine yönlendirmek istediklerini ifade eden Özlü, “KOSGEB eliyle yılda 1,1 milyar lira destek veriyoruz. KOSGEB desteklerini daha çok teknolojik ürün üreten KOBİ’lere ve imalat sanayisine yönlendireceğiz. 1,1 milyar lirayı birden yönlendirmesek de gelecek yıl en az yarısını imalat sanayimize yönlendireceğiz. Ar-Ge yapmış teknolojik ürün ortaya koymuş fakat ticarileştirilmesinde sıkıntı yaşayan KOBİ’leri destekleyeceğiz. İthal ürünleri yerli olarak üretmek isteyen girişimcilerin bir defalık masraflarını karşılayacağız. Bu ürünlerin piyasaya girmesine, pazarda yer tutmasına destek olacağız.” ifadelerini kullandı.

Özlü, ülkenin, iş dünyasının çalışmalarıyla büyüyeceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin büyümesi lazım. Biz büyümek zorundayız. Yüzde 5’lerdeki büyüme Türkiye’ye yetmez. Türkiye’nin daha fazla büyümesi lazım. Türkiye dünyada en fazla büyüyen ülkeler arasında 4. sırada. Sizlerden daha fazla çalışıp daha fazla üretip Türkiye’ye daha fazla teknoloji ihtiva eden ürünler kazandırmanızı bekliyorum.”

Zirveye katılan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de ülkenin zor ve kritik dönemlerden geçtiğini ifade ederek, işadamlarına “Lütfen pozitif enerji verelim. Güzel şeyleri konuşalım, moralleri yükseltelim.” çağrısında bulundu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Köylüoğlu da THY ile yaptıkları görüşmeler neticesinde, Ankara’dan direkt Berlin, Frankfurt, Viyana ve Paris uçuşlarının 29 Ekim’de başlayacağını belirterek, “Bu noktalara, Amsterdam ve Londra da eklenecek. Newyork’u da istiyoruz. Takipçisi olacağız.” dedi.

AA

Comments are closed.