BAKAN ÖZLÜ, 2017’NİN EN GİRİŞİMCİ VE YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTELERİNİ AÇIKLADI

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunda (TÜBİTAK) “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017” sonuçlarını açıkladı.

 

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi çalışmasının, veri toplama sürecine 227 kurumun katkı sağladığını bildiren Özlü, “Endeks hazırlanırken bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 gösterge dikkate alındı. Bu kapsamda 50’nin üzerinde öğretim üyesi olan 157 üniversitemiz hesaplamaya dahil edildi.” diye konuştu.

 

Özlü, çalışmanın üniversitelere rehber olurken, bir yandan da girişim ve yenilik alanında, toplumsal farkındalık oluşmasına katkıda bulunacağına işaret etti. Üniversiteler arasındaki girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabeti artırmayı hedeflediklerini vurgulayan Özlü, rekabet arttıkça girişimcilik ekosisteminin de gelişeceğini söyledi.

 

Dünyada sanayi, üretim ve pazarlamanın kuralları yeniden yazılırken, Türkiye’nin bu süreci izlemekle yetinemeyeceğini vurgulayan Özlü, “Türkiye’yi, Sanayi 4.0 sürecinin aktif bir üreticisi yapmaya kararlıyız. Bilim, sanayi ve teknoloji politikalarımızı bu karar doğrultusunda planlıyoruz. Hiç şüphesiz, bu süreçte en çok üniversitelerimize güveniyoruz. Bütün arzumuz ve çabamız bir eli bilimde, diğer eli hayatın içinde olan bir üniversite anlayışını Türkiye’ye kazandırmak.” ifadesini kullandı.

 

“Teknolojinin arka bahçesi olmayacağız”

 

Özlü, “girişimci üniversite” kavramının, bütün üniversitelerde parola olarak benimsenmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

 

“Kesin kararlıyız, teknolojinin arka bahçesi olmayacağız. Teknolojiyi, sadece satın alan bir ülke olmayacağız. Kendi insan kaynağımızla, potansiyelimizle ve gücümüzle, yüksek teknoloji üreteceğiz. İhracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin payını, istikrarlı biçimde artıracağız. Üniversitelerimizi, dünya çapında bilim yapılan, teknoloji üretilen merkezler haline getireceğiz. Bilim üreten üniversite ile katma değer üreten sanayiyi, birbirinin paydaşı yapacağız. Sanayicinin ihtiyaç duyduğu bilgiyi ve yetişmiş insan kaynağını, üniversitelerimizde üreteceğiz. Akademisyenlerimizi amfilerin dışına çıkarıp, sanayi ile buluşturacağız.”

 

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarını, üniversitelerin detaylı biçimde incelemelerini isteyen Özlü, üniversitelerin verdikleri eğitimle sadece öğrencileri değil, kendilerini de çağa uygun biçimde dönüştürmeleri gerektiğini kaydetti.

 

Özlü, Endeks sonuçlarını hazırlayan TÜBİTAK çalışanlarına teşekkür ederek, listede ilk on sırada yer alan üniversiteleri açıkladı. Özlü, “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 sonuçlarına göre, ondan geriye giderek Yıldız Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve birinci sırada Sabancı Üniversitesi.” dedi.

 

 “Üniversitelerin girişimcilik ruhu gelişti”

 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de üniversitelerin girişimcilik ruhunun geliştirildiğine işaret ederek, ilk 10’da yer alan üniversiteler arasında kıran kırana bir yarış olduğunu ve daha hızlı koşmaya alıştıklarını söyledi.

 

Ergin, ilk 50’ye girmek için üniversitelerin güzel ve verimli bir çalışma sürdürdüklerini dile getirerek, fikri mülkiyet havuzunda yüzde 37, iş birliği ve etkileşimde yüzde 22, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü boyutlarında yüzde 49’luk artış görüldüğünü bildirdi. Sıralamada yer alan ilk 50 üniversitenin ortalama puanlarının 2017’de 2012’ye göre yüzde 24 arttığına dikkati çeken Ergin, şunları kaydetti:

 

“Bu kapsamda performanslara yönelik dikkate alınan göstergelerdeki niteliksel derinliği artırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Bilimsel araştırma konusundaki verimlilikte istediğimiz etkiyi sağlayamadığımızı görüyoruz. Bunun için niteliksel derinliği artırmak adına kullanılan eşik değerleri ve göstergelerin alt kırılımlarına yönelik kriterlerde değişikliklere gidilebilecek.”

 

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 sonuçları şöyle:

 

   1   Sabancı Üniversitesi
   2   Orta Doğu Teknik Üniversitesi
   3   Gebze Teknik Üniversitesi
   4   İstanbul Teknik Üniversitesi
   5   Boğaziçi Üniversitesi
   6   İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
   7   Koç Üniversitesi
   8   İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
   9   Özyeğin Üniversitesi
 10   Yıldız Teknik Üniversitesi
 11   TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
 12   Abdullah Gül Üniversitesi
 13   Atılım Üniversitesi
 14   Ege Üniversitesi
 15   Gaziantep Üniversitesi
 16   Hacettepe Üniversitesi
 17   Selçuk Üniversitesi
 18   Erciyes Üniversitesi
 19   Anadolu Üniversitesi
 20   Uludağ Üniversitesi
 21   Gazi Üniversitesi
 22   İzmir Ekonomi Üniversitesi
 23   Yeditepe Üniversitesi
 24   Kocaeli Üniversitesi
 25   Sakarya Üniversitesi
 26   İstanbul Şehir Üniversitesi
 27   Pamukkale Üniversitesi
 28   Ankara Üniversitesi
 29   Yaşar Üniversitesi
 30   Dokuz Eylül Üniversitesi
 31   Çukurova Üniversitesi
 32   İstanbul Üniversitesi
 33   Mersin Üniversitesi
 34   Çankaya Üniversitesi
 35   Düzce Üniversitesi
 36   Akdeniz Üniversitesi
 37   Karadeniz Teknik Üniversitesi
 38   İstanbul Bilgi Üniversitesi
 39   Dumlupınar Üniversitesi
 40   Bursa Teknik Üniversitesi
 41   Hasan Kalyoncu Üniversitesi
 42   MEF Üniversitesi
 43   Bahçeşehir Üniversitesi
 44   Işık Üniversitesi
 45   Süleyman Demirel Üniversitesi
 46   Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 47   Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 48   Namık Kemal Üniversitesi
 49   Fırat Üniversitesi
 50   Marmara Üniversitesi

Comments are closed.