AKÇAKOCA’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce’nin Akçakoca ilçesinde toplu açılış törenine katıldı, esnafı ziyaret etti.

Bakan Özlü, ilçede yapımı tamamlanan Kent Meydanı, İstiklal Harbi Anıtı, Mavi Bayraklı 2 plaj, bebek bakım odaları, yöresel ürünler stantları ve Şehit Ercan Çelik sahasının açılışı dolayısıyla Kaymakamlık alanında düzenlenen programa katıldı.

Burada bir konuşma yapan Özlü, Akçakoca’yı Batı Karadeniz’in incisi olarak gördüklerini söyledi.

İlçenin her bakımdan büyük potansiyelinin olduğuna değinen Özlü, “İlçe tam manasıyla dolu dolu potansiyele sahip. Bu potansiyel sayesinde, Akçakoca’da gözle görünür bir değişim başlamıştır. Akçakoca, kendi kabuğuna sığmayan, sürekli gelişmek ve büyümek isteyen bir ilçe konumuna yükselmiştir.” diye konuştu.

Yaz aylarında ilçe nüfusunun büyük oranda arttığına ve nüfusunun 3-4 katı misafir ağırladığına değinen Özlü, bu kadar büyük bir talebin üstesinden gelmenin önemli bir başarı olduğunu söyledi.

Bu noktada ilçeyi tüm dünyaya tanıtmak, ilçe ekonomisini daha da büyütmek için yeni projelere imza atmak gerektiğini vurgulayan Özlü, şunları kaydetti:

“Gururla ifade etmek isterim ki, Akçakoca artık Türkiye markasıdır. Bütün iş adamlarımızla, girişimcilerimizle, belediyemizle ve vatandaşlarımızla, Akçakoca markasını yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz. Belediye hizmetlerimizde, çağın gerektirdiği modern şehircilik anlayışını hayata geçireceğiz. Yapacağımız yatırımlarla Akçakoca’nın turizm, kültür, sanat, spor ve sanayi altyapısını güçlendireceğiz.”

Konuşmaların ardından Özlü ve protokol üyeleri kurdeleyi keserek yapımı tamamlanan yatırımları hizmete açtı.

Özlü, daha sonra, Orta Çarşı, Cumhuriyet Meydanı, Atatürk ve İşgören caddelerindeki esnafı ziyaret etti.

Bir otobüs firmasının yazıhanesinde, AK Parti Milletvekili adayı Numan Çabuk için 24 Haziran akşamı tarihli Ankara bileti kestiren Bakan Özlü, bileti Çabuk’a verdi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil ile ilgili “Türkiye dendiği zaman akla gelecek bir marka oluşturacağız. Yani yerli marka otomobil projesi Türkiye’nin ismi söylendiğinde akla gelecek olan proje olacak.” dedi.

Bir dizi ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere Akçakoca ilçesine gelen Özlü, burada yapımı tamamlanan ve gelecek yıl öğrenci kabul edecek Düzce Üniversitesi Akçakoca Bey Siyasal Bilgiler Fakültesi binasını inceledi.

İncelemenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özlü, yerli otomobil projesinin, Türkiye’nin teknolojide dönüşüm hareketi projesi olduğunu söyledi.

Çalışmaların güzel bir şekilde yürüdüğünü aktaran Özlü, “Son 4 aydır bir teknik ve mali analiz aşaması yürüttük. Bu analiz sonuçlarında şirketi kurduk, imzaları atıldı. Bu teknik ve mali analizlerin sonucunu paylaştık. Bunlardan birincisi, doğrudan 4 bin, dolaylı olarak 20 bin kişiye istihdam sağlayacak. 5 modelde araç üreteceğiz. Bunlardan 3’ü ilk aşamada ikisi bir sonraki aşamada olmak üzere üretilecek. Tasarım anlamında hedefimiz 2019.” dedi.

“Orta ve üst sınıf bir üretim olacak”

“2021’de aracımız yollarda olacak” diyen Özlü, şunları kaydetti:

“Türk ekonomisine önümüzdeki dönemde 15 yılda yaklaşık 50 milyar avro katkı sağlayacak olan bir proje. Bazı ülkeleri söylediğimiz zaman aklımıza hemen bir marka geliyor. Almanya deyince üç beş marka geliyor, Fransa keza öyle. Türkiye dendiği zaman akla gelecek bir marka oluşturacağız.

Yani yerli marka otomobil projesi, Türkiye’nin ismi söylendiğinde akla gelecek olan proje olacak. Orta ve üst sınıf bir üretim olacak. Lüks değil ama en alt sınırda değil, orta üst sınıf olacak. B ve C segmentinde tamamen elektrikli olacak. Akıllı sürüş sistemleri olacak, bataryalı bir araç olacak.”

AA

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

Comments are closed.