“AFGAN SANAYİ VE TİCARET BAKANINI AĞIRLADIK”

0

 Haber2

Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Afganistan Sanayi Ve Ticaret Bakanı Humayoon Rasaw’ı Kabul Etti

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Afganistan Sanayi ve Ticaret bakanı Humayoon RASAW ve beraberindeki heyeti bakanlıkta kabul etti.

 

Afganistan’ın Ankara büyükelçisi Abdul Rahim SAYEDJAN ve bakanlık yetkililerinin de yer aldığı görüşmede konuşan bakan Özlü, iki ülke arasındaki dostluk ve kardeşliğin çok eskiye dayandığını belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de Afganistan ile ilişkilere büyük önem verdiğinin altını çizdi.

 

2011 yılındaki devletteki yeniden yapılanma kapsamında bakanlığın adının da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak değiştiğini hatırlatan Özlü, bu yeni yapılanmadaki amacın bilim ile teknoloji, teknoloji ile sanayi arasında kuvvetli bir bağ kurmak ve böylelikle sanayinin teknoloji üreten, nitelikli ürünler üreten bir yapıya dönüşmesini sağlamak olduğunu belirtti.

 

Teknoloji geliştirme bölgeleri, AR-GE ve tasarım merkezleri, teknolojik ve yenilik destekleri, AR-GE ve teknoloji politikaları, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, endüstri bölgeleri, sınayi mülkiyet hakları, ürün güvenliği ve denetimi ile ilgili konuların kendi bakanlığı sorumluluk alanında olduğunu belirten Bakan Özlü, ayrıca bakanlığa bağlı KOSGEB’in, KOBİ’ler konusunda, TÜBİTAK’ın, bilimsel ve teknik projelerin desteklenmesi ve yürütülmesi konusunda, TSE’ nin ise standartlar ve standartların belirlenmesi ve hazırlanması ve uygunluk sertifikalarının verilmesi, konularında yetkin olduklarını söyledi. Özlü, bu kapsamda kendi sorumluluk alanına giren konularda Afganistan ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

 

Afganistan Sanayi ve Ticaret bakanı Humayoon RASAW ise, konuşmasında kendilerine gösterilen konukseverliğe teşekkür etti. Sözlerine babasının küçükken kendisine söylediği bir söz ile başlamak istediğini belirten RASAW, “Afganistan ile ilişkileri asla kötü gitmeyen dört ülke vardır bunlardan biri de Türkiye’dir” dediğini söyledi. Türkiye’nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Afganistan, Afganistan’ın bağımsızlığını tanıyan ikinci ülkenin de Türkiye olduğunu hatırlatan Afganlı bakan,  “ortak bir kara sınırımız olmamasına rağmen iki ülke arasındaki ilişkiler hep iyi olmuştur” diye konuştu. Konuk bakan sözlerine şöyle devam etti; Özellikle son on onbeş yıl içerisinde ülkemizin yeniden yapılandırılması konusunda Türkiye’nin verdiği destek için teşekkür ederiz. Geçen sene Türkiye ile Afganistan ilişkilerinin 100. yılını kutladık. Bu momentumu canlı tutmak ise bizim jenerasyonumuzun sorumluluğundadır” dedi. TİKA ve diğer kurumlarla Türkiye’nin kalkınma ve Afganistan’daki barış konusunda kendilerine verdiği destekten duydukları memnuniyeti dile getiren RASAW, Türk işadamlarını yatırım yapmaları konusunda Afganistan’a davet etti.

 

Konuk bakan Özellikle Sanayi politikalarının geliştirilmesi ile Ar-ge ve araştırma konularında Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

 

 

Konuşmaların ardından her iki bakan da birbirlerine hediye takdim etti.

 

 

Görüntü için ftp adresi

 

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

 

Kullanıcı adı: sanayibasin

 

Parola     : **Vdw98Wm1**

 

Comments are closed.