0

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Bakanlıkta KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin katılımıyla düzenlenen, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile TSE arasında “Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanında İşbirliği Protokolü” imza törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Özlü; İşbirliği Protokolü kapsamında; TSE ile KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı arasında; standardizasyon, eğitim, muayene, gözetim, laboratuvar hizmetleri, deney, kalibrasyon, personel, helal belgelendirme gibi alanlarda, işbirliğine gidileceğini söyledi.

KKTC’YE TSE Desteği

 TSE faaliyetleri ile ilgili ihtiyaç duyulan eğitimlerin, bir program dahilinde TSE tarafından verileceğini kaydeden Özlü şunları söyledi;

“Avrupa Birliği’nin temel prensiplerinden olan; Malların Serbest Dolaşımını sağlayacak standartların, KKTC’de geliştirilmesi için, TSE tarafından bilgi, tecrübe ve uzman desteği sağlanacak. KKTC’de yürürlüğe giren, Ürün Güvenliği Yasası kapsamında yapılacak olan piyasa denetimleri neticesinde şüpheli görülen ürünlerin, TSE Laboratuvarlarında analizleri yapılabilecek. Bakanlık ile TSE, enerji sektöründe laboratuvar, belgelendirme ve gözetim alanında, yurtiçi ve yurt dışında, işbirliği alanlarının arttırılması için çalışmalar yapacak.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Türkiye arasında, birçok alanda işbirliği yapılması için, Bakanlık olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız diyen Özlü, “Ekonomisiyle, sanayisiyle, bilimsel ve teknik çalışmalarıyla mesafe alan bir KKTC; hepimizin ortak amacıdır, ortak gayretidir, ortak ülküsüdür.” diye konuştu.

“Birçok Alandaki Tecrübemizi KKTC ile Paylaşacağız”

 Özlü sözlerine şöyle devam etti:

“Sanayi, ürün güvenliği, bilim ve teknoloji, verimlilik, Organize Sanayi Bölgeleri ve KOBİ’ler başta olmak üzere; birçok alandaki tecrübemizi, yetişmiş insan kaynağımızı ve diğer kaynaklarımızı, azami ölçüde seferber etmeye hazırız.

Özellikle Organize Sanayi Bölgeleri ve KOBİ’lere ilişkin işbirliği fırsatlarına, büyük önem veriyoruz. Devletimiz ve Bakanlığımız; büyümek ve gelişmek için gayret gösteren KKTC’yi desteklemeye devam edecek ve hiçbir koşulda yalnız bırakmayacaktır. Bugün imzalanacak olan işbirliği protokolü; bizim bu duruşumuzu, net olarak ortaya koymaktadır. İşbirliği protokolünün, tüm taraflar için hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.”

“Bu iş Birliği ile KKTC Vatandaşları Daha Sağlıklı ve Kaliteli Ürünler Tüketecek”

 KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ise konuşmasında standardizasyon ve uygunluk değerlendirme alanında iş birliği protokolünü çok önemsediklerini belirterek,  etkin şekilde hayata geçirmek için hükümetlerinin gereken kararlılığı göstereceklerini söyledi.

Nami, bu iş birliği protokolüyle, KKTC tüketicilerinin daha sağlıklı ve kaliteli ürünler tüketme imkânına kavuşacağının altını çizerek, “Üretimimizin Avrupa standartlarında olmasına yönelik olarak da ciddi bir adım atılmış olacak. Bu sayede KKTC ürünlerinin, dış piyasalarda pazar bulmasına da büyük destek sağlanmış olacak. Çalışmalarımıza gösterdiğiniz güçlü destek için size ve TSE’ye teşekkür ederim.” dedi.

Dana sonra iki Bakan, düzenlenen işbirliği protokolünü imzaladı.

 

Görüntü için ftp adresi

Adres: ftp://212.174.38.248:60621

Kullanıcı adı: sanayibasin

Parola     : **Vdw98Wm1**

 

Comments are closed.